Invited groups |
2016Amherst Comet Relays 2016 Results - Amherst Comet Relays
Published by
Results by: Lightning Timing Licensed to Lightning Event Management - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/23/2016 08:15 PM
61st Comet Relays - 4/23/2016
Amherst, Ohio
Results
Event 1 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
Meet: ! 9:09.48 2010 Colby Alexander, Strongsville
Stadium: # 9:09.19 2007 Christopher Lemon, Toledo St. John
State-Div.I: % 8:55.04 2012 Tsehaye Hiluf, Reynoldsburg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 832 Ambrosio, C.J. 11 St. Ignatius 9:33.00 9:24.38 10
2 627 Riordan, Joe 11 Solon 9:45.00 9:25.34 8
3 Bollam-Godbott, An 11 Brunswick 10:12.00 9:36.24 6
4 340 Jankowski, Mike 12 Berea-Midpar 9:50.00 9:41.38 5
5 537 Stump, Matthew 11 Medina 9:54.00 9:51.19 4
6 Kaiser, Mitch 12 St. Francis 9:43.00 9:52.31 3
7 713 Rodriguez, Oscar 12 St. Edward 9:50.00 9:55.96 2
8 551 Payne, Andrew 10 Thom. Worthi 9:34.00 9:56.59 1
9 743 Hautz, Jack 12 Bay 9:50.00 9:57.64
10 Adkins, Ryan 9 Twinsburg 10:10.00 10:02.29
11 114 Markel, Sam 10 Kenston 10:20.00 10:03.06
12 Wyler, Brian 10 Strongsville 9:59.00 10:05.68
13 444 Hill, Josh 9 Steele 10:15.00 10:10.72
14 Chodisetty, Vamsi 12 St. John's J 10:00.00 10:12.49
15 Renuart, Stephen 11 Walsh Jesuit 10:24.50 10:13.07
16 108 Corso, Nick 12 Perkins 10:07.00 10:15.16
17 222 Kraft, Jacob 12 Westlake 10:38.00 10:19.25
18 324 Alexander, Christi 12 Avon 10:21.00 10:25.00
19 829 Binfield, Nic 12 Lakewood 10:50.00 10:55.04
20 103 Heiss, Ethan 10 Orange 11:15.20 11:26.57
21 46 Keilholz, Jacob 10 Clay 11:00.00 11:27.30
22 Miller, Alex 11 Syl. Northvi 10:30.00 11:31.18
23 Yunis, Hani 9 No. Olmsted 11:55.00 11:34.84
24 101 Rhodes, Malci 9 Sandusky 18:00.00 12:43.01
Event 2 Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 9 Advance by Time
Meet: ! 10.6h 1994 Charles Fountain, Mansfield
Stadium: # 10.50 1991 Jonathon Burrell, Marshall
State-Div.I: % 10.38 2006 Brandon Saine, Piqua
State Tied: + 10.38 1993 Jonathon Burell, Cle. John Marshall
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 874 Norris, James 12 St. Ignatius 10.78 11.22q -1.2 1
2 Kimble, Justin 12 Twinsburg 10.80 11.41q -2.1 2
3 752 Jones, Carl 12 St. Edward 11.10 11.51q -1.2 1
4 309 Sallee, Desmond 12 Berea-Midpar 10.80 11.60q -3.0 3
5 Moore, Anthony 11 St. John's J 11.00 11.71q -3.0 3
6 Burr, Caleb 10 Avon Lake 11.00 11.76q -2.1 2
7 217 Hardy, Quan 12 Westlake 11.10 11.79q -1.2 1
8 134 Kure, Collin 12 Kenston 11.12 11.81q -3.0 3
9 553 Hunter, Mason 12 Thom. Worthi 11.40 11.87q -3.0 3
10 125 White, Dajuan 12 Orange 11.31 11.95 -3.0 3 11.943
11 103 Hunter, Simeon 9 Perkins 11.40 11.95 -2.1 2 11.946
12 621 Brown, Devon 11 Solon 11.34 11.99 -2.1 2
13 Griffin, Taylor 9 Strongsville 11.54 12.04 -2.1 2
14 534 Pankow, Nick 11 Medina 11.90 12.05 -3.0 3
15 41 Miranda, Anthony 12 Clay 11.67 12.08 -1.2 1
16 115 Croom, Cavon 11 Sandusky 11.36 12.13 -1.2 1
17 306 Jones, Jared 10 Avon 11.12 12.16 -2.1 2
18 456 Ortiz, Eddie 12 Steele 11.35 12.18 -1.2 1
19 Lavinder, Dakota 9 Brunswick 11.87 12.23 -3.0 3
20 Kunas, Matthew 11 Walsh Jesuit 11.76 12.27 -2.1 2
21 Sherman, Christoph 10 No. Olmsted 11.65 12.33 -1.2 1
22 Stirn, Brandon 12 Syl. Northvi 12.36 -1.2 1
23 833 Lopez, Noah 12 Lakewood 11.90 12.64 -2.1 2
Event 2 Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
Meet: ! 10.6h 1994 Charles Fountain, Mansfield
Stadium: # 10.50 1991 Jonathon Burrell, Marshall
State-Div.I: % 10.38 2006 Brandon Saine, Piqua
State Tied: + 10.38 1993 Jonathon Burell, Cle. John Marshall
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Kimble, Justin 12 Twinsburg 11.41 11.40 -2.9 10
2 752 Jones, Carl 12 St. Edward 11.51 11.53 -2.9 8
3 309 Sallee, Desmond 12 Berea-Midpar 11.60 11.71 -2.9 6
4 Moore, Anthony 11 St. John's J 11.71 11.83 -2.9 5
5 553 Hunter, Mason 12 Thom. Worthi 11.87 11.87 -2.9 4
6 134 Kure, Collin 12 Kenston 11.81 12.00 -2.9 3
7 Burr, Caleb 10 Avon Lake 11.76 12.02 -2.9 2
-- 217 Hardy, Quan 12 Westlake 11.79 FS -2.9
Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
Top 9 Advance by Time
Meet: ! 13.75 2011 Donovan Robertson, Berea
Stadium: # 13.61 2012 Donovan Robertson, Berea
State-Div.I: % 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 352 Paster, Andrew 12 Berea-Midpar 14.70 15.25q -1.4 1
2 663 Musick, Clayton 12 Solon 15.30 15.43q -1.4 1
3 Tulloch, Justin 12 Strongsville 14.78 15.47q -1.9 2
4 124 Johnson, Michael 12 Orange 15.09 15.71q -1.1 3
5 475 Voss, Denver 12 Steele 15.10 15.77q -1.9 2
6 874 Moore, C.J. 12 St. Ignatius 15.70 15.81q -1.1 3
7 227 Reilly, Will 12 Westlake 15.40 15.96q -1.9 2
8 519 Blankenship, Jayso 12 Medina 15.85 16.08q -1.4 1
9 Thornton, Amani 12 Twinsburg 16.00 16.15q -1.4 1
10 316 Allen, Chad 12 Avon 15.10 16.18 -1.1 3
11 Reece, Jake 12 St. Francis 15.80 16.28 -1.1 3
12 113 Hulsinger, Payton 12 Kenston 15.38 16.30 -1.4 1
13 523 Jones, Khalil 10 Thom. Worthi 16.40 16.34 -1.4 1
14 145 Dabney, Logan 11 Perkins 16.00 16.64 -1.9 2
15 39 Gladieux, Jacob 9 Clay 16.01 16.93 -1.1 3
16 Miller, Ben 10 Walsh Jesuit 16.84 16.98 -1.1 3
17 Sasala, Dan 11 St. John's J 17.13 -1.9 2
18 522 Knowlton-Goings, K 10 Ashland 16.50 17.13 -1.4 1
19 Wilson, Andre 11 Brunswick 17.18 17.20 -1.9 2
20 754 Gilmore, Ricky 11 St. Edward 17.10 17.30 -1.1 3
21 755 Sokol, Vlad 11 Normandy 16.38 17.42 -1.9 2
22 Sanborn, Matt 10 No. Olmsted 16.34 17.47 -1.1 3
23 124 Swain, Nathan 11 Sandusky 16.60 17.50 -1.9 2
24 842 Mercedes, Alfredo 12 Lakewood 18.00 17.56 -1.4 1
25 Lemanowicz, Edison 9 Avon Lake 17.50 19.89 -1.4 1
26 Abdo, Ali 9 Syl. Northvi 21.70 -1.9 2
Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Meet: ! 13.75 2011 Donovan Robertson, Berea
Stadium: # 13.61 2012 Donovan Robertson, Berea
State-Div.I: % 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 124 Johnson, Michael 12 Orange 15.71 15.10 -1.3 10
2 352 Paster, Andrew 12 Berea-Midpar 15.25 15.13 -1.3 8
3 874 Moore, C.J. 12 St. Ignatius 15.81 15.49 -1.3 6
4 227 Reilly, Will 12 Westlake 15.96 15.62 -1.3 5
5 475 Voss, Denver 12 Steele 15.77 15.63 -1.3 4
6 663 Musick, Clayton 12 Solon 15.43 15.66 -1.3 3
7 Thornton, Amani 12 Twinsburg 16.15 16.40 -1.3 2
8 519 Blankenship, Jayso 12 Medina 16.08 17.81 -1.3 1
Event 4 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
Meet: ! 4:18.7h 1975 Peter Kummant, Amherst
Stadium: # 4:11.23 2007 Christopher Lemon, Toledo St. John
State-Div.I: % 4:05.13 1988 Bob Kennedy, Westerville North
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bollam-Godbott, An 11 Brunswick 4:23.00 4:21.08 10
2 509 Jha, Arjun 10 Thom. Worthi 4:23.00 4:22.25 8
3 Gogan, Josh 12 Twinsburg 4:29.00 4:23.25 6
4 156 Krewson, Owen 11 Perkins 4:36.00 4:25.56 5
5 727 Ludwig, James 12 Normandy 4:37.00 4:32.83 4
6 209 Francesconi, Sebas 11 Westlake 4:42.00 4:34.94 3
7 628 Esper, Logan 9 Solon 4:36.00 4:35.96 2
8 LaGassa, Matt 12 St. John's J 4:34.00 4:37.05 1
9 Baugh, Zac 12 St. Francis 4:30.00 4:37.20
10 310 Reed, Jack 10 Avon 4:39.00 4:38.17
11 McConnell, Jakob 9 Kenston 4:52.00 4:38.58
12 390 Cerny, Sam 12 Berea-Midpar 4:45.00 4:40.01
13 878 Wagner, Luke 12 St. Ignatius 4:18.30 4:40.04
14 558 Loeper, Alex 10 Medina 4:43.00 4:41.72
15 Tatton, Ryan 11 Walsh Jesuit 4:40.90 4:42.56
16 702 Dailey, Jamie 11 Bay 4:45.00 4:43.87
17 444 Hill, Josh 9 Steele 4:43.00 4:44.27
18 Losey, Cooper 9 Syl. Northvi 4:45.00 4:45.49
19 704 Baker, Quinn 12 St. Edward 4:42.00 4:47.23
20 42 Burns, Adam 12 Clay 4:40.00 4:54.49
21 Tracy, Justin 11 Strongsville 4:55.00 4:54.69
22 Stojanovski, Zivon 10 Avon Lake 5:09.00 5:00.99
23 116 Woodard, Grant 12 Orange 5:04.00 5:09.71
24 Johr, Randy 9 No. Olmsted 5:29.00 5:25.89
25 101 Rhodes, Malci 9 Sandusky 5:55.00 5:56.35
Event 5 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 36"
Meet: ! 37.15 2012 Donovan Robertson, Berea
Stadium: # 36.58 2012 Donovan Robertson, Berea
State-Div.I: % 35.96 2012 Donovan Robertson, Berea
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 663 Musick, Clayton 12 Solon 39.45 40.04 3 10
2 548 McDaniel, Hudson 10 Ashland 39.50 40.41 3 8
3 532 Febus, Cwinn 12 Medina 40.90 40.48 3 6
4 Puzzitiello, Regan 12 Strongsville 40.05 41.38 3 5
5 845 Ruddy, Jack 12 St. Ignatius 40.96 41.73 3 4
6 39 Gladieux, Jacob 9 Clay 41.92 42.29 2 3
7 755 Sokol, Vlad 11 Normandy 41.41 42.34 3 2
8 113 Grady, Justin 12 Sandusky 41.60 42.55 3 1
9 316 Allen, Chad 12 Avon 41.40 42.56 3
10 Reece, Jake 12 St. Francis 42.90 42.98 2
11 321 Cerny, Frank 12 Berea-Midpar 41.70 43.39 3
12 Fess, Garrett 10 No. Olmsted 45.16 43.46 1
13 227 Reilly, Will 12 Westlake 43.50 43.55 2
14 475 Voss, Denver 12 Steele 43.34 43.91 2
15 Brandt, Joey 12 Brunswick 43.29 44.42 2
16 113 Hulsinger, Payton 12 Kenston 41.80 44.65 2
17 Caplice, Billy 10 Twinsburg 45.40 44.98 1
18 Calaiacovo, Nick 11 Walsh Jesuit 45.09 45.06 1
19 Sasala, Dan 11 St. John's J 45.00 45.07 2
20 564 Howell, Antwan 10 Thom. Worthi 45.65 45.76 1
21 Marshall, Donyell 12 Orange 45.45 45.81 1
22 122 Wilken, Trenton 11 Perkins 44.00 46.00 2
23 861 Mahar, Austin 10 Lakewood 44.00 46.26 2
24 Garbe, Alex 11 Avon Lake 47.80 48.80 1
25 Abdo, Ali 9 Syl. Northvi 50.80 1
Event 6 Boys Shot Put Relay
================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 162-04.75 2009 Perkins, Hoty,Bacni,Caponi
Stadium: # 162-04.75 2009 Perkins, Hoty,Bacni,Caponi
Ind. Stadium: & 68-07 2010 Cody Riffle, Toledo St. John
Ind. Best: * 65-03.75 2010 Cody Riffle, Toledo St. John
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 137 Ehrnsberger, Chanc 12 Sandusky 58-00.00 58-06.50 3.33
2 664 Peterson, Ben 12 Solon 60-00.00 57-04.00 2.66
3 365 Orlando, Brandon 12 Berea-Midpar 53-00.00 52-09.75 1.33
4 587 Amstutz, David 11 Ashland 54-06.00 51-00.50 1.66
5 Pargo, Corey 12 St. John's J 47-00.00 49-09.50
6 560 Wickey, Jake 11 Medina 50-00.00 48-11.75 2
7 Needham, Pat 12 St. Edward 41-03.00 46-07.50
8 95 Steveson, Nick 11 Clay 48-10.50 45-11.50
9 518 Supan, Thomas 10 Medina 43-06.00 45-11.00 2
10 Faust, Daniel 12 Brunswick 45-02.00 45-07.75
11 253 Bowles, Tommy 12 Westlake 45-00.00 45-04.75 0.33
12 895 Bodnar, Mike 12 St. Ignatius 44-02.00 45-03.25 0.66
13 191 Speer, Jordan 12 Perkins 50-09.00 44-08.00 1
14 539 Richeson, Cade 11 Thom. Worthi 44-03.00 44-07.25
15 384 Rennette, Nick 11 Avon 44-02.00 43-04.75
16 596 Sanders, Travis 11 Thom. Worthi 46-02.00 43-02.50
17 165 Sparks, Evan 11 Perkins 45-00.00 43-00.50 1
18 190 McNulty, Joe 11 Perkins 43-00.00 42-11.50 1
19 Sustersic, Colin 11 Brunswick 43-00.50 42-11.00
20 857 Misencik, Alex 10 St. Ignatius 43-06.00 42-05.50 0.66
20 Turner, Jordan 12 Avon Lake 44-06.00 42-05.50
22 135 Jernigan, Leland 11 Orange 43-00.00 42-05.25
23 Singer, Ryan 12 Orange 45-00.00 42-04.00
24 Leitch, Kyle 10 Avon Lake 46-00.00 42-03.75
25 141 Scott, Kendrick 10 Sandusky 39-00.00 41-10.00 3.33
26 560 Duffey, Dakota 11 Ashland 41-10.00 41-06.75 1.66
27 381 Root, Evan 11 Avon 42-03.00 41-05.75
28 Edwards, Jefferson 10 St. Francis 42-00.00 41-05.25
29 Fitchwell, Joe 12 Lakewood 41-00.00 41-04.50
30 665 Lin, Daniel Solon 41-00.00 2.66
31 Seiler, Colton 10 Syl. Northvi 40-09.50
32 91 Daly, Nick 10 Clay 39-03.00 40-06.25
33 255 Godfrey, Justin 12 Westlake 44-00.00 40-04.75 0.33
34 Volan, Jared 12 Strongsville 42-00.00 40-02.50
35 142 Gonzales, Alejandr 12 Sandusky 41-00.00 40-01.50 3.33
36 563 Audia, Nick 11 Medina 40-02.00 39-11.00 2
36 Borland, Dylan 11 Kenston 41-09.00 39-11.00
38 Krivanek, Cory 12 Strongsville 45-05.00 39-10.00
39 248 Altman, Michael 11 Westlake 42-00.00 39-09.50 0.33
40 388 Cannon, Collin 12 Berea-Midpar 41-00.00 39-09.00 1.33
41 583 Pokrzywa, Tobin 12 Ashland 42-05.00 39-08.75 1.66
42 Sidloski, Ryan 11 Avon Lake 40-00.00 39-06.75
43 Copeland, De'Von 10 Twinsburg 34-00.00 39-05.75
44 375 Coughlin, Patrick 11 Berea-Midpar 43-00.00 39-05.50 1.33
45 854 Whitney, Jacob 12 Lakewood 34-00.00 39-05.25
46 669 Gross, Jacob 11 Solon 40-00.00 39-03.50 2.66
47 382 Sedlak, Jacob 12 Avon 42-04.00 38-07.25
48 Bussman, Andrew 11 No. Olmsted 38-11.50 38-06.50
49 Johnson, Sebastien 12 St. John's J 40-00.00 38-05.75
50 890 Perpar, Justin 11 St. Ignatius 38-05.25 0.66
51 190 Hanna, Nick 11 Kenston 40-00.00 38-04.75
52 Jones, Tyler 9 No. Olmsted 37-10.50 38-02.25
53 Pagel, Jacob 10 Strongsville 44-05.00 38-01.00
54 Colvin-Hatchet, Ja 11 Walsh Jesuit 44-07.00 38-00.50
55 750 Truta-Moldovan, Te 12 Normandy 41-08.00 37-06.25
56 Sturdivant, Mauric 10 St. Francis 35-00.00 37-06.00
57 Sirna, Mike 12 Kenston 43-00.00 37-02.25
58 468 Schon, James 11 Steele 35-04.00 37-01.25
59 Lindsay, Christoph 11 Walsh Jesuit 38-03.00 37-00.00
60 Asiedu, Solomon 10 St. John's J 38-00.00 36-11.75
61 78 Edwards, Robby 11 Clay 38-02.00 36-03.75
62 Spickler, Steven 10 Brunswick 39-10.00 36-03.00
63 580 Cooper, Adam 10 Thom. Worthi 34-04.00 35-11.25
64 Vasquez, Mark 11 Syl. Northvi 35-10.25
65 Militello, Gabe 12 St. Edward 37-06.00 35-08.50
66 497 Pavlich, Blake 11 Steele 38-06.00 35-06.00
67 McCarty, Kevin 12 Walsh Jesuit 41-00.50 35-02.75
68 480 Prete, Jaret 9 Steele 37-10.00 34-06.50
69 746 Kennedy, Patrick 10 St. Edward 34-03.50
70 Birch, Matthew 9 No. Olmsted 32-11.50 34-03.00
71 781 Leslie, A.J. 10 Normandy 35-04.50 34-02.00
72 Fetsko, Matt 11 Twinsburg 33-00.00 33-00.00
73 788 Conforte, Nico 12 Normandy 34-09.00 32-07.50
74 Bolden, Jayden 9 Syl. Northvi 32-06.75
75 867 Plumley, Ian 11 Lakewood 32-00.00 31-11.50
76 Pope, James 9 Twinsburg 29-00.00 30-09.25
77 Barnhart, Ryan 12 St. Francis 32-00.00 29-11.50
78 133 Daly, Joe 9 Orange 26-06.00
Event 7 Boys Discus Throw Relay
================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 490-02 2000 Mentor, Godek,Caldwell,Waren
Stadium: # 490-02 2000 Mentor
Ind. Stadium: & 193-07 2010 Cody Riffle, Toledo St. John
Ind. Best: * 189-08 2010 Cody Riffle, Toledo St. John
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 137 Ehrnsberger, Chanc 12 Sandusky 179-00 174-09 1.66
2 560 Wickey, Jake 11 Medina 165-06 156-00 2
3 Pargo, Corey 12 St. John's J 140-00 153-05 2.66
4 587 Amstutz, David 11 Ashland 158-04 152-08
5 Singer, Ryan 12 Orange 153-00 148-03
6 664 Peterson, Ben 12 Solon 155-00 145-10 3.33
7 165 Sparks, Evan 11 Perkins 130-00 145-04 0.66
8 399 Applegate, Connor 12 Avon 132-02 142-06 1.33
9 Turner, Jordan 12 Avon Lake 140-00 140-02 1
10 669 Gross, Jacob 11 Solon 140-00 139-07 3.33
11 539 Richeson, Cade 11 Thom. Worthi 137-00 138-11
12 255 Godfrey, Justin 12 Westlake 134-00 130-07
13 Needham, Pat 12 St. Edward 128-09 130-06
14 Davis, Sean 11 Berea-Midpar 130-00 130-03 0.33
15 480 Prete, Jaret 9 Steele 137-11 129-06
16 384 Rennette, Nick 11 Avon 135-01 129-03 1.33
17 Sustersic, Colin 11 Brunswick 130-07 128-10
18 Johnson, Sebastien 12 St. John's J 120-00 128-00 2.66
19 Wirtz, Jared 10 Avon Lake 212-10 126-03 1
20 857 Misencik, Alex 10 St. Ignatius 128-00 125-00
21 Pant, Brock 12 St. John's J 120-00 124-05 2.66
21 88 Vincent, Samuel 10 Clay 130-06 124-05
21 696 Campbell, Forrest Solon 124-05 3.33
24 365 Orlando, Brandon 12 Berea-Midpar 120-00 123-10 0.33
25 518 Supan, Thomas 10 Medina 124-06 123-08 2
26 Faust, Daniel 12 Brunswick 135-05 121-08
27 214 Beaver, Michael 12 Westlake 126-00 120-11
28 Volan, Jared 12 Strongsville 111-00 119-11
29 191 Speer, Jordan 12 Perkins 124-00 119-08 0.66
30 750 Truta-Moldovan, Te 12 Normandy 119-00 119-04
31 393 LaCrosse, Sam 12 Avon 130-00 118-06 1.33
32 Leitch, Kyle 10 Avon Lake 124-06 117-10 1
33 563 Audia, Nick 11 Medina 129-00 116-07 2
34 Spickler, Steven 10 Brunswick 110-07 116-06
35 895 Bodnar, Mike 12 St. Ignatius 130-05 114-03
36 366 Porch, John 11 Berea-Midpar 120-00 114-00 0.33
37 589 Liang, Vincent 11 Thom. Worthi 115-06 112-08
38 Pagel, Jacob 10 Strongsville 138-04 112-00
39 Edwards, Jefferson 10 St. Francis 120-00 111-11
40 Lindsay, Christoph 11 Walsh Jesuit 118-00 111-03
41 267 Hayes, John 10 Westlake 110-06
42 497 Pavlich, Blake 11 Steele 115-03 110-05
43 Jones, Tyler 9 No. Olmsted 118-00 110-04
44 167 Allen, Dominic 11 Perkins 127-00 109-10 0.66
45 Colvin-Hatchet, Ja 11 Walsh Jesuit 124-01 109-04
46 142 Gonzales, Alejandr 12 Sandusky 117-00 109-00 1.66
47 78 Edwards, Robby 11 Clay 133-00 108-09
48 566 Danison, Nick 9 Ashland 110-08 106-11
49 135 Francis, Tyler 12 Sandusky 127-00 106-08 1.66
50 133 Daly, Joe 9 Orange 103-00 104-09
51 725 Lannoch, Kevin 12 Normandy 113-03 104-07
52 468 Schon, James 11 Steele 108-11 103-09
53 97 Mullins, Cameron 11 Clay 111-06 103-03
54 Belak, Matt 9 Twinsburg 90-00 101-03
55 170 Butler, Jay 10 Kenston 106-00 100-09
56 Fetsko, Matt 11 Twinsburg 110-00 100-04
57 596 Sanders, Travis 11 Thom. Worthi 116-00 100-00
58 854 Whitney, Jacob 12 Lakewood 95-00 99-01
59 190 Hanna, Nick 11 Kenston 98-00 97-01
60 Talpas, Joe 11 Strongsville 120-05 96-10
61 560 Duffey, Dakota 11 Ashland 105-05 95-10
62 181 Wasinski, Nathan 10 Kenston 98-00 95-03
63 Bussman, Andrew 11 No. Olmsted 117-00 94-00
64 Militello, Gabe 12 St. Edward 100-00 93-07
65 Vasquez, Mark 11 Syl. Northvi 91-00
66 Seiler, Colton 10 Syl. Northvi 90-06
67 746 Kennedy, Patrick 10 St. Edward 79-03 90-05
68 Snodgrass, Tony 11 Lakewood 90-00 88-01
69 843 Musai, Alvin 9 Lakewood 85-00 84-08
70 Pope, James 9 Twinsburg 85-00 82-10
71 Sturdivant, Mauric 10 St. Francis 80-00 77-09
72 781 Leslie, A.J. 10 Normandy 96-01 75-00
73 Birch, Matthew 9 No. Olmsted 73-08
74 135 Jernigan, Leland 11 Orange 105-00 73-02
75 Bolden, Jayden 9 Syl. Northvi 68-08
76 Peron, Salvador 10 St. Francis 80-00 68-03
77 Ereth, Andrew 11 Walsh Jesuit 87-09 62-07
-- 890 Perpar, Justin 11 St. Ignatius 133-00 ND
Event 8 Boys Long Jump Relay
=====================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 64-04.75 1974 Southview
Stadium: # 64-04.75 1974 Southview
Ind. Stadium: & 23-03.25 2010 Christian Nogueras, Lorain Southview
Ind. Best: * 22-11.75 1982 K. Rankins, Sandusky
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 105 Fisher, Davion 12 Sandusky 24-01.25 23-01.25* NWI 2
2 Anderson, Tycen 11 St. John's J 22-00.00 21-08.50 NWI 2.66
3 Silas, Sean 11 Twinsburg 21-00.00 20-10.25 NWI 3.33
4 Edgerson, Christia 10 Twinsburg 21-01.00 20-10.00 NWI 3.33
5 523 Jones, Khalil 10 Thom. Worthi 19-11.00 20-05.00 NWI
6 610 Jezerski, Ethan 12 Solon 20-00.00 20-03.25 NWI 1.66
7 352 Paster, Andrew 12 Berea-Midpar 20-00.00 20-03.00 NWI 1.33
8 475 Glowacki, Zac 12 Steele 20-05.00 20-02.50 NWI 0.33
9 Buike, Jaxon 11 Strongsville 20-10.00 20-02.00 NWI 1
10 Webb, Anthony 12 No. Olmsted 20-10.00 19-10.50 NWI
11 837 Lehto, Mike 11 St. Ignatius 20-10.00 19-10.25 NWI 0.66
12 Stirn, Brandon 12 Syl. Northvi 19-05.75 NWI
13 726 Jones, Ben 12 Normandy 20-00.00 19-02.25 NWI
14 307 Sallee, Jullian 10 Berea-Midpar 19-00.00 19-01.25 NWI 1.33
15 155 Harkelroad, Mayson 11 Perkins 20-10.00 19-00.00 NWI
16 113 Hulsinger, Payton 12 Kenston 19-00.00 18-11.00 NWI
17 Thornton, Khalid 10 Twinsburg 19-01.00 18-09.50 NWI 3.33
18 874 Moore, C.J. 12 St. Ignatius 19-00.00 18-09.25 NWI 0.66
18 653 Woods, Pierre 10 Solon 18-06.00 18-09.25 NWI 1.66
20 557 Blake, Zachary 10 Medina 18-09.50 18-08.50 NWI
21 Griffin, Taylor 9 Strongsville 19-00.00 18-07.75 NWI 1
22 475 Voss, Denver 12 Steele 18-10.50 18-07.50 NWI 0.33
23 Borland, Dylan 11 Kenston 18-06.75 NWI
24 125 Boggs, Seth 12 Perkins 18-06.25 NWI
25 634 East, Kaleb 9 Solon 18-04.00 18-06.00 NWI 1.66
26 Tulloch, Justin 12 Strongsville 21-05.00 18-05.50 NWI 1
27 210 Sedlak, Mike 12 Westlake 19-00.00 18-04.50 NWI
28 507 Williams, Byrke 10 Ashland 17-09.00 18-04.00 NWI
28 Riggs, Konner 9 Avon Lake 18-11.00 18-04.00 NWI
30 Sasala, Dan 11 St. John's J 19-00.00 18-03.00 NWI 2.66
31 220 Khawam, Tarek 11 Westlake 18-06.00 18-01.50 NWI
32 Inak, Zak 12 Lakewood 19-05.00 18-01.00 NWI
32 527 Jordan, Eric 12 Ashland 20-01.00 18-01.00 NWI
34 516 Suggs, Jett 9 Medina 18-09.50 18-00.75 NWI
35 526 Holmes, Aaron 11 Medina 18-10.50 18-00.50 NWI
36 836 Ringfeld, Alex 12 St. Ignatius 19-04.00 18-00.00 NWI 0.66
37 721 Kolesar, Caden 09 St. Edward 19-02.00 17-11.75 NWI
38 Vega, Luis 10 Berea-Midpar 18-00.00 17-11.50 NWI 1.33
39 Burr, Caleb 10 Avon Lake 19-01.00 17-10.75 NWI
40 761 Ryan, Kyle 10 Normandy 18-00.00 17-10.00 NWI
40 172 Slezak, Sam 11 Kenston 17-10.00 NWI
42 Lavelle, Jack 10 Lakewood 19-10.00 17-09.75 NWI
43 128 Krimes, Drew 12 Perkins 19-00.00 17-09.25 NWI
43 Thompson, Aaron 12 St. John's J 17-09.25 NWI 2.66
43 349 Holmes, Devin 10 Avon 18-06.00 17-09.25 NWI
46 215 Russo, Sam 12 Westlake 19-00.00 17-08.50 NWI
46 487 Keron, Nick 10 Steele 18-07.50 17-08.50 NWI 0.33
46 Quinones, Ray 12 No. Olmsted 18-02.00 17-08.50 NWI
49 815 Giffels, Adam 12 Lakewood 18-11.00 17-07.25 NWI
50 538 Grawe, Cameron 9 Thom. Worthi 18-03.00 17-07.00 NWI
51 334 Rennette, Mike 10 Avon 19-01.00 17-06.00 NWI
52 701 Bloodworth, Deshan 11 St. Edward 17-04.50 NWI
53 Spencer, Kamari 11 Walsh Jesuit 18-11.00 17-04.25 NWI
54 768 Hennie, Thomas 12 St. Edward 17-04.00 NWI
55 104 Stewart, Tevin 9 Sandusky 18-01.00 17-03.75 NWI 2
56 Mays, Henry 12 Orange 17-08.00 17-01.50 NWI
56 122 Woods, Elijah 11 Sandusky 17-00.00 17-01.50 NWI 2
58 Clemens, Samson 11 Walsh Jesuit 17-01.00 NWI
59 370 Yates, Tanner 9 Avon 18-02.00 17-00.75 NWI
60 755 Sokol, Vlad 11 Normandy 17-00.50 NWI
61 43 Musselman, Skylar 12 Clay 18-09.00 17-00.25 NWI
62 Kunas, Matthew 11 Walsh Jesuit 19-00.00 17-00.00 NWI
63 Clark, Seth 10 Brunswick 17-06.00 16-11.50 NWI
64 533 Arimi, Daniel 9 Ashland 17-06.00 16-07.50 NWI
65 599 Ward, Logan 10 Thom. Worthi 17-06.00 16-06.50 NWI
66 Simmons, Jarrett 10 Syl. Northvi 16-04.50 NWI
67 Kreiger, Fred 12 No. Olmsted 19-02.00 16-04.00 NWI
68 Dixon, Lamar 12 Orange 18-06.00 15-10.00 NWI
69 Ellis, Anthony 9 Syl. Northvi 15-07.25 NWI
70 Santiago, Lamaris 11 Brunswick 19-05.00 15-06.00 NWI
71 40 LeVally, Lorenzo 12 Clay 18-00.00 15-03.75 NWI
72 Nelson, Tyler 11 Avon Lake 18-00.00 15-03.25 NWI
73 Meinke, Caleb 9 Clay 16-01.00 15-02.00 NWI
74 155 Lake, Alex 9 Orange 16-08.00 14-01.00 NWI
Event 9 Boys High Jump Relay
================================================================================
3-6 Alive - 5'06",5'09",6'00",6'02",6'04",6'03" then 1"
Meet: ! 19-02 2009 Strongsville, Muff,Krizman,Hassen
Stadium: # 19-02 2009 Strongsville, Muff,Krizman,Hassen
Ind. Stadium: & 7-00.50 1987 Mark Cannon, Elyria
Ind. Best: * 6-09 1986 Mark Cannon, Elyria
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 388 Swinnerton, Brett 12 Berea-Midpar 6-02.00 6-06.00 3.33
2 Anderson, Tycen 11 St. John's J 6-04.00 6-02.00 2.66
3 307 Cooper, Mitch 11 Avon 6-00.00 6-00.00 1.50
4 611 Dillard, Isaiah 10 Solon 6-00.00 6-00.00 1
5 726 Jones, Ben 12 Normandy 6-02.00 6-00.00
6 Hudson, James 12 Twinsburg 6-02.00 5-09.00 0.50
7 Hoerig, Mitchell 10 Strongsville 5-10.00 5-09.00 1.66
8 Fess, Garrett 10 No. Olmsted 6-00.00 5-09.00
8 808 Aerni, Kyle 12 St. Ignatius 6-00.00 5-09.00 2
8 171 Terry, Romay'le 12 Kenston 5-10.00 5-09.00 1.33
8 837 Lehto, Mike 11 St. Ignatius 5-10.00 5-09.00 2
8 475 Glowacki, Zac 12 Steele 6-00.00 5-09.00
8 155 Harkelroad, Mayson 11 Perkins 6-00.00 5-09.00
8 Sanborn, Matt 10 No. Olmsted 6-01.00 5-09.00
8 557 Blake, Zachary 10 Medina 6-02.00 5-09.00
8 Perrin, Omar 11 Twinsburg 5-10.00 5-09.00 0.50
8 358 Robinson, Jamar 12 Berea-Midpar 5-10.00 5-09.00 3.33
8 Noe, Jeremy 11 Syl. Northvi 5-09.00
8 380 Hiatt, Jordan 11 Berea-Midpar 6-00.00 5-09.00 3.33
8 Thompson, Aaron 12 St. John's J 5-09.00 5-09.00 2.66
8 861 Nagel, Mac 10 St. Ignatius 5-08.00 5-09.00 2
22 Marshall, Donyell 12 Orange 5-10.00 5-06.00
22 King, Tristan 10 St. John's J 5-06.00 2.66
22 228 Evans, Brody 12 Westlake 5-06.00 5-06.00
22 124 Johnson, Michael 12 Orange 5-08.00 5-06.00
22 653 Woods, Pierre 10 Solon 5-04.00 5-06.00 1
22 128 Krimes, Drew 12 Perkins 5-10.00 5-06.00
22 777 Rockwell, Ryan 12 St. Edward 5-09.00 5-06.00
22 Abusway, Moe 9 Strongsville 5-10.00 5-06.00 1.66
22 Gillette, Joe 9 Strongsville 6-00.00 5-06.00 1.66
22 118 Bereck, Mark 9 Kenston 5-08.00 5-06.00 1.33
22 Indiano, Kenny 11 Kenston 5-09.00 5-06.00 1.33
22 528 Rayburn, Maxwell 11 Medina 5-08.00 5-06.00
22 522 Knowlton-Goings, K 10 Ashland 5-06.00 5-06.00
22 321 Fowler, Nick 11 Avon 5-08.00 5-06.00 1.50
22 250 Walls, Kevin 9 Westlake 5-08.00 5-06.00
-- 234 Bauer, Dominic 10 Westlake 5-06.00 NH
-- 334 Rennette, Mike 10 Avon 6-08.00 NH
-- 520 Wang, Luke 10 Thom. Worthi 5-02.00 NH
-- 533 Wade, Darrion 10 Thom. Worthi 5-02.00 NH
-- Clark, Seth 10 Brunswick 5-03.00 NH
-- Gross, Logan 9 Brunswick 5-06.00 NH
-- Davis, Michael 11 Avon Lake 5-08.00 NH
-- Riggs, Konner 9 Avon Lake 5-06.00 NH
-- Schieve, Ethan 11 Walsh Jesuit 5-03.00 NH
-- Kunas, Matthew 11 Walsh Jesuit 5-06.00 NH
-- 580 Webb, Alex 12 Ashland 5-10.00 NH
-- Clemens, Samson 11 Walsh Jesuit 5-09.00 NH
-- 555 Bernhard, Nick 12 Ashland 5-06.00 NH
-- 592 Pleasant, Kace 10 Thom. Worthi 5-02.00 NH
-- White, D'Anthony 12 Twinsburg 5-08.00 NH
-- 104 Stewart, Tevin 9 Sandusky 5-04.00 NH
-- 122 Woods, Elijah 11 Sandusky 5-04.00 NH
-- 861 Mahar, Austin 10 Lakewood 5-04.00 NH
-- 123 Michel, Alex 10 Sandusky 5-02.00 NH
-- 569 Shannon, Demetrius 10 Medina 5-06.00 NH
-- 129 Belle, Mark 12 Orange 5-08.00 NH
-- 432 Nold, Brycen 12 Steele 5-02.00 NH
-- 169 Printy, Joe 9 Perkins 5-06.00 NH
-- 475 Voss, Denver 12 Steele 5-00.00 NH
-- Kessler, Ben 12 Lakewood 5-08.00 NH
-- Cherconis, Joseph 9 Brunswick 5-06.00 NH
-- Kreiger, Fred 12 No. Olmsted 5-00.00 NH
-- 833 Lopez, Noah 12 Lakewood 5-06.00 NH
-- 644 Perry, Dylan 12 Solon 5-06.00 NH
-- 764 Maline, Max 09 St. Edward 5-02.00 NH
-- Dever, Kevin 11 St. Edward 5-04.00 NH
Event 10 Boys Pole Vault Relay
================================================================================
3-6 Alive -10', 11', 11'6",12', 12'6", 13',13'6",13'9" then 3"
Meet: ! 42-00 2001 Amherst, Pellittieri,Bigrigg,Bigr
Stadium: # 42-00 2001 Amherst
State Tied: + 44-00 2005 Wadsworth
Ind. Stadium: & 16-00.25 2001 Dominic Pellittieri, Amherst
Ind. Best: * 15-02 2010 Matt Zvosec, Amherst Steele
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 862 Toner, Jimmy 12 Lakewood 15-00.00 14-06.00 5
2 519 Blankenship, Jayso 12 Medina 14-03.00 14-00.00 2
2 210 Sedlak, Mike 12 Westlake 14-00.00 14-00.00 4
4 451 Velasquez, Brandon 12 Steele 13-09.00 13-06.00 1.50
5 606 Pickus, Drew 12 Solon 13-06.00 13-00.00 3
6 369 Brown, Josh 12 Avon 13-00.00 13-00.00 2.50
7 201 Akers, Matt 11 Westlake 12-06.00 12-06.00 4
8 Inak, Zak 12 Lakewood 12-06.00 12-00.00 5
8 Strauss, Alan 11 Brunswick 12-06.00 12-00.00
8 624 McNair, Romeo 12 Solon 11-06.00 12-00.00 3
8 319 Ambrosio, Max 10 Avon 11-06.00 12-00.00 2.50
8 347 Ramsammy, Kevin 12 Berea-Midpar 12-00.00 12-00.00
13 861 Nagel, Mac 10 St. Ignatius 11-06.00 11-06.00 1
13 Van Tassel, Levi 11 St. John's J 11-06.00 11-06.00 0.50
13 502 Rohr, Gavin 9 Ashland 12-00.00 11-06.00
13 873 Cirino, Craig 10 St. Ignatius 11-00.00 11-06.00 1
13 Buike, Jaxon 11 Strongsville 12-06.00 11-06.00
13 Francetic, Jack 11 Walsh Jesuit 12-00.00 11-06.00
19 38 Gajdostik, Grant 11 Clay 11-06.00 11-00.00
19 Elias, Ian 11 Avon Lake 11-06.00 11-00.00
19 Blaufauss, Lucas 10 No. Olmsted 12-06.00 11-00.00
19 King, Tristan 10 St. John's J 11-06.00 11-00.00 0.50
19 Hildebrandt, Micha 11 Syl. Northvi 11-00.00
24 138 Nyman, Josiah 10 Perkins 10-06.00 10-00.00
24 Yates, Brad 9 Twinsburg 9-06.00 10-00.00
24 Friend, Derek 10 Walsh Jesuit 11-00.00 10-00.00
24 Plow, Nathan 12 Avon Lake 10-00.00
24 742 Barr, Josh 11 Bay 10-06.00 10-00.00
24 Steppenbacker, Log 9 Brunswick 10-06.00 10-00.00
24 528 Rayburn, Maxwell 11 Medina 11-06.00 10-00.00 2
24 126 Cooper, Tyler 12 Kenston 10-00.00 10-00.00
24 709 Waffen, Kade 10 Bay 14-00.00 10-00.00
24 Freeman, Logan 11 Steele 11-06.00 10-00.00 1.50
24 333 Kutsar, Anthony 9 Berea-Midpar 10-00.00 10-00.00
24 747 Bily, Jake 12 Normandy 11-06.00 10-00.00
-- Campbell, Gilbert Twinsburg NH
-- 548 Kennedy, John 10 Thom. Worthi 10-00.00 NH
-- 139 Beatty, Jacob 9 Perkins NH
-- 36 Szigeti, A.J. 9 Clay 10-06.00 NH
-- Wawrzyniak, A.J. 11 St. Francis 11-06.00 NH
-- Gillette, Joe 9 Strongsville 11-06.00 NH
-- Gajowski, Nathan 10 No. Olmsted 9-00.00 NH
-- 539 Wolfe, John 11 Ashland 13-00.00 NH
-- Kirwen, Christophe 12 Syl. Northvi NH
-- 570 Cole, Antoine 11 Thom. Worthi 10-06.00 NH
-- Dicker, Andy 10 Kenston 9-06.00 NH
Event 11 Boys 4x1600 Meter Relay
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
CALIFORNIA EXCHANGE
Meet: ! 17:45.53 2008 Medina
S Maynard, J Arthur, H Heaton, D Roys
Stadium: # 17:45.53 2008 Medina
School Seed Finals Points
================================================================================
1 St. Ignatius 18:30.00 18:20.13 10
1) 852 Rogers, James 12 2) 808 McGuire, Liam 10
3) 846 Reilly, Connor 12 4) 873 Sullivan, Tom 12
2 St. John's Jesuit 18:30.00 18:38.99 8
1) LaGassa, Matt 12 2) Clark, Ben 12
3) Bier, Dominic 12 4) Barnes, Jake 12
3 Solon 18:30.00 18:40.99 6
1) 642 Visse, Chantz 10 2) 628 Esper, Logan 9
3) 619 Cohen, Danny 11 4) 651 Shannon, Mark 10
4 Perkins 21:00.00 18:49.39 5
1) 123 Green, Brenton 12 2) 120 Brown, Parker 9
3) 149 Duffield, Joel 10 4) 108 Corso, Nick 12
5 Medina 18:28.00 18:57.16 4
1) 545 Menyes, Kevin 12 2) 525 Robertson, Zach 10
3) 501 Cummings, Caleb 9 4) 527 Stamper, Alex 10
6 Kenston 19:45.00 19:03.81 3
1) 129 Sanders, Drew 12 2) 127 Sanders, Evan 11
3) 143 Grendell, Will 10 4) McConnell, Jakob 9
7 Ashland 19:00.00 19:20.35 2
1) 536 Coleman, Edmund 12 2) 506 Stump, Andrew 11
3) 529 Swain, Ian 10 4) 524 Burton, Cooper 11
8 Strongsville 19:15.12 19:21.87 1
1) Papish, Jake 11 2) Housum, Jared 10
3) Healey, Shane 10 4) Reimer, Jaret 11
9 Walsh Jesuit 19:30.01 19:27.17
1) Ondracek, Nathaniel 9 2) Gronowski, Gavin 10
3) McGreal, Mitch 10 4) Girard, Michael 11
10 Lakewood 19:20.00 19:28.34
1) 830 Bish, Henry 11 2) 824 Stockman, Gunnar 11
3) 816 Burtzlaff, Joe 10 4) 803 Swartz, Micah 11
11 Thom. Worthington 19:30.00 19:38.41
1) 568 Cook, Ian 11 2) 510 Kumar, Rohan 12
3) 553 Yake, Noah 10 4) 503 Chavez, Morgan 9
12 Avon 19:38.00 19:45.92
1) 340 Rizzo, Frank 12 2) 341 Goetz, Joe 12
3) 304 Yanoska, Joe 12 4) 318 Pusterhofer, Eric 11
13 Avon Lake 20:25.00 19:45.93
1) Holtz, Alex 11 2) Schasfoort, Alexz 11
3) Billington, Evan 11 4) Alu, Eric 10
14 Brunswick 20:00.00 19:47.59
1) Bizon, Tim 12 2) Ogorzaly, Joshua 11
3) Wolf, Bailey 11 4) Brandes, Kieron 9
15 Berea-Midpark 19:40.00 20:04.03
1) 304 Lucas, Isaac 11 2) 383 Juda, Joe 10
3) 313 Bradt, Ethan 9 4) 341 Delgado, Alex 11
16 St. Francis 19:10.00 20:11.11
1) Cendol, Ryan 10 2) Ramirez, Jorge 9
3) Szymanski, Josh 11 4) Antonini, Greg 12
17 Syl. Northview 19:30.00 20:12.97
1) Losey, Cooper 9 2) Noe, Jeremy 11
3) Moran, Mike 12 4) Bohlke, Christian 12
18 Twinsburg 21:00.00 20:28.00
1) McCarthy, Aaron 11 2) Yates, Andrew 11
3) Dickson, Alex 10 4) Weiss, Peter 10
19 Orange 19:50.00 20:31.40
1) 106 Leach, Ryan 10 2) 101 Cramer, Josh 10
3) 117 Dallinga, Maxwell 10 4) 126 Kess, Brian 12
20 Westlake 19:45.00 20:54.59
1) 200 Olson, Matt 11 2) 239 Floyd, Will 10
3) 233 Kneisel, Zach 10 4) 235 Harbaugh, Everett 10
21 No. Olmsted 20:35.00 20:56.76
1) Tomcho, Ben 9 2) Gajowski, Nathan 10
3) Hull, Matt 10 4) Cummings, Ryan 11
22 Steele 20:45.00 21:02.35
1) 457 Kirsch, Bradley 9 2) 416 Trifiletti, Dru 11
3) 439 Vontell, Andrew 10 4) 419 Ellis, Jonathan 10
-- Bay 18:45.00 DQ
1) 723 Britton, Evan 11 2) 707 Desmond, Danny 10
3) Jennings, Justin 10 4) 702 Dailey, Jamie 11
-- St. Edward 19:40.00 DQ
1) 745 Wright, Trevor 10 2) 718 Perkowski, Jared 10
3) 715 Butze, Jake 10 4) 727 Manderfield, Keegan 10
Event 12 Boys 800 Sprint Medley
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 100, 100, 200, 400
Meet: ! 1:34.44 2006 Medina
S Rabant, T Gulyas, F Shotwell, K LaCross
Stadium: # 1:34.44 2006 Medina
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 St. Ignatius 1:36.50 1:34.03! 3 10
1) 874 Norris, James 12 2) 807 Cook, Jack 12
3) 866 Zuccaro, Phil 10 4) 839 Kruchan, Colin 12
2 Strongsville 1:34.78 1:34.83 3 8
1) Gillette, Joe 9 2) Griffin, Taylor 9
3) Collins, Josh 12 4) Davis, Cameron 11
3 Berea-Midpark 1:35.30 1:34.84 3 6
1) 308 Ruple, Dan 12 2) 309 Sallee, Desmond 12
3) 323 Neumann, Chris 12 4) 319 Nicholas, Isaiah 12
4 Solon 1:36.00 1:36.77 3 5
1) 612 Canitano, Alex 12 2) 637 Wilks, Thomas 10
3) 601 Suggs, Rodney 12 4) 605 McCormick, Daniel 12
5 St. Edward 1:38.00 1:38.28 3 4
1) 700 Wright, Cameron 12 2) 752 Jones, Carl 12
3) 712 Butler, Antonio 12 4) 705 Dowell, Mike 10
6 Medina 1:38.50 1:38.37 2 3
1) 539 Trujillo, Antonio 9 2) 534 Pankow, Nick 11
3) 532 Febus, Cwinn 12 4) 555 Smith II, James 12
7 Thom. Worthington 1:39.00 1:38.48 2 2
1) 553 Hunter, Mason 12 2) 523 Jones, Khalil 10
3) 564 Howell, Antwan 10 4) 524 Wigney, Zander 11
8 Kenston 1:36.40 1:39.28 3 1
1) 131 Thigpen, Mike 12 2) 132 Thigpen, James 11
3) 134 Kure, Collin 12 4) 129 Poe, Ben 12
9 Sandusky 1:44.00 1:39.44 1
1) 109 Aaron, Jalen 10 2) 110 Sherman, Eian 9
3) 115 Croom, Cavon 11 4) 105 Fisher, Davion 12
10 Westlake 1:36.80 1:39.45 3
1) 238 Beach, Tariq 11 2) 217 Hardy, Quan 12
3) 220 Khawam, Tarek 11 4) 246 Fogle, Bobby 11
11 Twinsburg 1:39.50 1:40.10 2
1) Eaton, James 12 2) Thornton, Khalid 10
3) Groce, Tay 12 4) Pettway, Sterling 12
12 Avon 1:39.00 1:40.49 2
1) 306 Jones, Jared 10 2) 305 Choat, Garett 12
3) 349 Holmes, Devin 10 4) 339 Kudla, Kyle 10
13 Ashland 1:40.00 1:40.87 2
1) 527 Jordan, Eric 12 2) 507 Williams, Byrke 10
3) 548 McDaniel, Hudson 10 4) 512 Martin, Matthew 10
14 Avon Lake 1:39.50 1:41.06 2
1) Bateman, Hunter 11 2) Nelson, Tyler 11
3) Burr, Caleb 10 4) Young, Spencer 12
15 Orange 1:36.90 1:41.11 3
1) 132 Hammond, Darius 10 2) Dixon, Lamar 12
3) 125 White, Dajuan 12 4) 129 Belle, Mark 12
16 Walsh Jesuit 1:41.01 1:41.16 2
1) Rico, Jake 10 2) Kyner, Joey 9
3) Smith, Justin 10 4) Spencer, Kamari 11
17 Perkins 1:36.00 1:41.20 3
1) 155 Harkelroad, Mayson 11 2) 119 Jackson, Ja'Quan 11
3) 127 Collier, Jared 11 4) 124 Armour, Zach 11
18 Clay 1:42.00 1:42.10 1
1) 42 Rollo, Ethan 9 2) 43 Musselman, Skylar 12
3) Meinke, Joshua 10 4) 41 Miranda, Anthony 12
19 St. Francis 1:45.77 1:42.62 1
1) Reece, Jake 12 2) Wawrzyniak, A.J. 11
3) Howard, Eshon 11 4) Lathers, Jacob 11
20 Steele 1:38.20 1:42.82 2
1) 430 Wearsch, Donald 11 2) 432 Nold, Brycen 12
3) 456 Ortiz, Eddie 12 4) 448 Sturgeon, Ryan 11
21 Normandy 1:43.07 1
1) Rado, David 10 2) 752 Colon, Joshua 11
3) 761 Ryan, Kyle 10 4) 701 Geither, Sean 11
22 St. John's Jesuit 1:40.00 1:43.51 2
1) McIntyre, Pete 11 2) McGee, Sharif 9
3) Moore, Anthony 11 4) Parker, Kyle 11
23 Brunswick 1:43.84 1
1) Lemons, Lukas 10 2) Lavinder, Dakota 9
3) Clark, Seth 10 4) Raiff, Samuel 9
24 Lakewood 1:43.50 1:46.31 1
1) 833 Lopez, Noah 12 2) 821 Nijem, Ahmad 9
3) 826 Khawam, Elias 10 4) Lavelle, Jack 10
25 No. Olmsted 1:43.00 1:46.51 1
1) Quinones, Alex 10 2) Conroy, Sean 10
3) Kullik, David 12 4) Hauer, Steven 10
26 Syl. Northview 1:43.50 1:51.49 1
1) Moody, Brandon 12 2) Ellis, Anthony 9
3) Stirn, Brandon 12 4) Pholman, Reece 12
Event 13 Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
1 RACE - 2-3 TO A LANE - BREAK AT THE END OF 2nd TURN
Meet: ! 7:58.6h 1972 Amherst
Stadium: # 7:47.16 2008 Medina
State-Div.I: % 7:36.33 2014 Cincinnati St. Xavier
School Seed Finals Points
================================================================================
1 St. Ignatius 8:01.00 8:02.27 10
1) 854 Nolan, Pat 11 2) 873 Sullivan, Tom 12
3) 837 Huber, Mike 12 4) 839 Kruchan, Colin 12
2 Berea-Midpark 8:04.00 8:05.94 8
1) 319 Nicholas, Isaiah 12 2) 340 Jankowski, Mike 12
3) 395 Peterson, Sean 11 4) 300 Wade, Adam 11
3 Kenston 8:16.00 8:10.13 6
1) 172 Slezak, Sam 11 2) 103 Robinson, Kevin 12
3) 129 Sanders, Drew 12 4) 126 Cooper, Tyler 12
4 Thom. Worthington 8:15.00 8:11.41 5
1) 557 Banks, Ty 11 2) 516 Allen, Joshua 11
3) 570 Miller, Evan 12 4) 525 Morgan, Andrew 11
5 Solon 8:08.00 8:12.34 4
1) 608 Shannon, Jacob 12 2) 651 Shannon, Mark 10
3) 642 Visse, Chantz 10 4) 617 Gross, Max 11
6 Ashland 8:11.00 8:14.12 3
1) 511 Mendenhall, Josh 10 2) 506 Stump, Andrew 11
3) 514 Belsterling, Boaz 10 4) 521 Cho, Eugene 12
7 St. John's Jesuit 8:10.00 8:17.73 2
1) Clark, Ben 12 2) Chovan, Cory 11
3) Bier, Dominic 12 4) Barnes, Jake 12
8 Westlake 8:30.00 8:22.95 1
1) 211 Bogart, Jack 12 2) 209 Francesconi, Sebastian 11
3) 222 Kraft, Jacob 12 4) 232 Irwin, Nick 12
9 Steele 8:15.86 8:24.77
1) 450 Johnson, Dane 12 2) 473 Shawver, Cameron 11
3) 445 Kelly, Scott 11 4) 407 Baumgartner, Devin 9
10 St. Francis 8:12.00 8:27.78
1) Uzoigwe, Andy 12 2) Stevens, Brady 11
3) Karban, James 12 4) Kaiser, Mitch 12
11 Walsh Jesuit 8:17.19 8:28.13
1) Reimund, Nicholas 11 2) Kornick, Gabe 10
3) Barnes, Andrew 12 4) Neff, Kyle 12
12 Bay 8:38.00 8:30.47
1) 725 Slyepkan, Ivan 9 2) 746 MacMillan, Kyle 12
3) 722 Coe, Sam 10 4) 723 Britton, Evan 11
13 Perkins 8:30.00 8:30.48
1) 156 Krewson, Owen 11 2) 123 Green, Brenton 12
3) 124 Armour, Zach 11 4) 120 Brown, Parker 9
14 Strongsville 8:21.45 8:41.27
1) Collins, Justin 12 2) Zwolenik, Tyler 10
3) Merimee, Paul 12 4) Winrod, Adam 12
15 St. Edward 8:25.00 8:41.56
1) Harrington, Aidan 11 2) 755 Hauptman, Alex 09
3) 708 Thomas, Justin 12 4) 713 Rodriguez, Oscar 12
16 Avon 8:20.00 8:42.01
1) 338 Zwierecki, Zach 11 2) 334 Rennette, Mike 10
3) 321 Fowler, Nick 11 4) 339 Kudla, Kyle 10
17 Medina 8:38.00 8:47.02
1) 507 Wickert, Jakob 10 2) 527 Stamper, Alex 10
3) 514 Oleksiak, Ryan 10 4) 504 Dravenstott, Alan 10
18 Avon Lake 8:30.00 8:47.61
1) Nasr, Jacob 9 2) Stepak, Chris 10
3) Alu, Eric 10 4) Sullivan, Jason 11
19 Brunswick 8:29.67 9:06.63
1) Biller, Alec 12 2) Brandes, Kieron 9
3) Wolf, Bailey 11 4) Benson, Tyler 9
20 Clay 9:11.60
1) Halley, Marc 10 2) 45 Dickerson, Hayden 10
3) Meinke, Joshua 10 4) Meinke, Caleb 9
21 No. Olmsted 9:08.00 9:23.18
1) Tomcho, Ben 9 2) Gajowski, Nathan 10
3) Fuerst, Patrick 9 4) Cummings, Ryan 11
22 Sandusky 9:52.20 9:35.09
1) 122 Woods, Elijah 11 2) 103 Goode, Derrick 9
3) 118 Nickles, Nathan 10 4) 119 Ramon, David 12
23 Orange 9:06.00 10:08.93
1) 103 Heiss, Ethan 10 2) 102 Wilburn, Mitch 10
3) Gill, Ayaan 9 4) 112 Pilloff, Jacob 10
Event 14 Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME -
Meet: ! 42.64 2004 Toledo Start
Stadium: # 41.69 1987 DeVilbiss
State-Div.I: % 40.79 2002 Middletown
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Solon 43.30 43.27 3 10
1) 621 Brown, Devon 11 2) 601 Suggs, Rodney 12
3) 637 Wilks, Thomas 10 4) 663 Musick, Clayton 12
2 Berea-Midpark 43.50 43.38 3 8
1) 309 Sallee, Desmond 12 2) 358 Robinson, Jamar 12
3) 308 Ruple, Dan 12 4) 323 Neumann, Chris 12
3 Perkins 44.70 44.13 2 6
1) 155 Harkelroad, Mayson 11 2) 119 Jackson, Ja'Quan 11
3) 127 Collier, Jared 11 4) 125 Boggs, Seth 12
4 Twinsburg 43.80 44.21 3 5
1) Thornton, Amani 12 2) Kimble, Justin 12
3) Silas, Sean 11 4) Smith, Shawn 12
5 St. Edward 44.50 44.38 2 4
1) 700 Wright, Cameron 12 2) 752 Jones, Carl 12
3) 705 Dowell, Mike 10 4) 712 Butler, Antonio 12
6 Sandusky 44.35 44.46 3 3
1) 113 Grady, Justin 12 2) 115 Croom, Cavon 11
3) 110 Sherman, Eian 9 4) 105 Fisher, Davion 12
7 Westlake 44.33 44.59 3 2
1) 215 Russo, Sam 12 2) 238 Beach, Tariq 11
3) 204 Rose, Terrence 11 4) 217 Hardy, Quan 12
8 St. Ignatius 43.12 44.78 3 1
1) 866 Zuccaro, Phil 10 2) 807 Cook, Jack 12
3) 880 Lawless, Quinn 12 4) 874 Norris, James 12
9 Avon 44.90 44.91 2
1) 306 Jones, Jared 10 2) 339 Kudla, Kyle 10
3) 305 Choat, Garett 12 4) 349 Holmes, Devin 10
10 Strongsville 44.46 45.06 3
1) Fleming, Gerald 10 2) Anderson, Riley 9
3) Gillette, Joe 9 4) Griffin, Taylor 9
11 Kenston 44.30 45.41 3
1) 180 Talley, Dorion 9 2) 131 Thigpen, Mike 12
3) 132 Thigpen, James 11 4) 134 Kure, Collin 12
12 St. John's Jesuit 45.00 45.47 2
1) Jackson, Jacques 11 2)
3) Patton, Cameron 11 4) Moore, Anthony 11
13 Avon Lake 45.60 45.60 1
1) Young, Spencer 12 2) Rees, Trey 12
3) Loper, Mark 11 4) Nelson, Tyler 11
14 Thom. Worthington 45.25 45.62 2
1) 553 Hunter, Mason 12 2) 566 Williams, Dakarey 10
3) 546 Burns, Layne 10 4) 541 Frank, Stephen 12
15 Walsh Jesuit 45.25 45.80 2
1) Rico, Jake 10 2) Kyner, Joey 9
3) Smith, Justin 10 4) Spencer, Kamari 11
16 Medina 45.30 45.82 2
1) 539 Trujillo, Antonio 9 2) 526 Holmes, Aaron 11
3) 521 Van Drei, Jamison 10 4) 534 Pankow, Nick 11
17 Steele 45.50 45.87 2
1) 430 Wearsch, Donald 11 2) 432 Nold, Brycen 12
3) 453 Makruski, Danny 9 4) 456 Ortiz, Eddie 12
18 Brunswick 45.82 46.05 1
1) Santiago, Lamaris 11 2) Peppers, Joshua 10
3) Clark, Seth 10 4) Lavinder, Dakota 9
19 St. Francis 46.72 46.62 1
1) Uzoigwe, Andy 12 2) Howard, Eshon 11
3) Swanson, Michael 12 4) Lathers, Jacob 11
20 No. Olmsted 45.68 46.89 1
1) Quinones, Ray 12 2) Sherman, Christopher 10
3) Hauer, Steven 10 4) Webb, Anthony 12
21 Clay 46.70 47.00 1
1) 42 Rollo, Ethan 9 2) Meinke, Joshua 10
3) 40 LeVally, Lorenzo 12 4) 41 Miranda, Anthony 12
22 Normandy 48.00 47.10 1
1) Rado, David 10 2) 752 Colon, Joshua 11
3) 761 Ryan, Kyle 10 4) 701 Geither, Sean 11
23 Syl. Northview 46.00 47.82 1
1) Pholman, Reece 12 2) Rodgers, Austin 12
3) Moody, Brandon 12 4) Stirn, Brandon 12
24 Lakewood 45.50 48.22 2
1) Fitzgerald, Devin 11 2) 833 Lopez, Noah 12
3) 836 Khawam, Basho 10 4) 806 Cotto, Shannon 9
-- Orange 44.20 DQ 3
1) 132 Hammond, Darius 10 2) Dixon, Lamar 12
3) 124 Johnson, Michael 12 4) 125 White, Dajuan 12
Event 15 Boys Distance Medley
================================================================================
1200 - 400 - 800 - 1600
BREAK AT THE END OF FIRST TURN - CALIFORNIA EXCHANGE
Meet: ! 10:27.01 2013 Twinsburg, Twinsburg
N Schank, T King, R Scanlon, G Crichlow
Stadium: # 10:34.2h 1973 Brunswick
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Berea-Midpark 10:45.00 10:52.10 10
1) 340 Jankowski, Mike 12 2) 389 Howard, Ben 10
3) 300 Wade, Adam 11 4) 395 Peterson, Sean 11
2 Medina 10:50.00 10:55.84 8
1) 537 Stump, Matthew 11 2) 521 Van Drei, Jamison 10
3) 525 Robertson, Zach 10 4) 545 Menyes, Kevin 12
3 St. Ignatius 10:56.00 10:57.95 6
1) 823 Caniglia, Greg 11 2) 882 McGuire, Pat 12
3) 832 Ambrosio, C.J. 11 4) 852 Rogers, James 12
4 Solon 10:55.00 10:59.30 5
1) 608 Shannon, Jacob 12 2) 634 East, Kaleb 9
3) 617 Gross, Max 11 4) 627 Riordan, Joe 11
5 Twinsburg 10:59.00 11:05.71 4
1) Adkins, Ryan 9 2) Edgerson, Christian 10
3) McCarthy, Aaron 11 4) Gogan, Josh 12
6 Thom. Worthington 10:40.00 11:07.36 3
1) 525 Morgan, Andrew 11 2) 576 Bah, Issaga 12
3) 516 Allen, Joshua 11 4) 551 Payne, Andrew 10
7 Walsh Jesuit 11:14.32 11:16.71 2
1) Ondracek, Nathaniel 9 2) Barnes, Andrew 12
3) Kornick, Gabe 10 4) Reimund, Nicholas 11
8 Perkins 11:18.12 1
1) 120 Brown, Parker 9 2) 124 Armour, Zach 11
3) 123 Green, Brenton 12 4) 149 Duffield, Joel 10
9 Kenston 11:08.00 11:18.48
1) 172 Slezak, Sam 11 2) 129 Poe, Ben 12
3) 103 Robinson, Kevin 12 4) 114 Markel, Sam 10
10 St. John's Jesuit 11:00.00 11:19.57
1) Chodisetty, Vamsi 12 2) Chovan, Cory 11
3) Dye, Ivan 12 4) Rudolph, Kyle 12
11 Ashland 11:20.00 11:22.00
1) 536 Coleman, Edmund 12 2) 512 Martin, Matthew 10
3) 533 Arimi, Daniel 9 4) 529 Swain, Ian 10
12 Bay 11:00.00 11:23.30
1) 746 MacMillan, Kyle 12 2) 723 Britton, Evan 11
3) 725 Slyepkan, Ivan 9 4) 743 Hautz, Jack 12
13 St. Edward 11:30.00 11:26.08
1) 755 Hauptman, Alex 09 2) 704 Baker, Quinn 12
3) 727 Manderfield, Keegan 10 4) 745 Wright, Trevor 10
14 Steele 11:07.00 11:28.19
1) 407 Baumgartner, Devin 9 2) 445 Kelly, Scott 11
3) 448 Sturgeon, Ryan 11 4) 450 Johnson, Dane 12
15 Strongsville 11:23.35 11:30.82
1) Papish, Jake 11 2) Bakos, Kyle 11
3) Reimer, Jaret 11 4) Wyler, Brian 10
16 Avon 11:16.00 11:31.28
1) 324 Alexander, Christian 12 2) 313 Sipler, Kenny 12
3) 310 Reed, Jack 10 4) 338 Zwierecki, Zach 11
17 St. Francis 11:10.00 11:31.72
1) Cendol, Ryan 10 2) Howard, Eshon 11
3) Antonini, Greg 12 4) Stevens, Brady 11
18 Avon Lake 12:32.00 11:33.42
1) Holtz, Alex 11 2) Billington, Evan 11
3) Stewart, Ian 10 4) Nasr, Jacob 9
19 Lakewood 11:40.00 11:39.08
1) 830 Bish, Henry 11 2) 862 Toner, Jimmy 12
3) 802 Gregory, Jacob 12 4) 824 Stockman, Gunnar 11
20 Westlake 12:50.00 11:41.18
1) 200 Olson, Matt 11 2) 236 Jablonski, Jacob 9
3) 211 Bogart, Jack 12 4) 232 Irwin, Nick 12
21 Brunswick 11:43.63
1) Bizon, Tim 12 2) Wilson, Andre 11
3) Biller, Alec 12 4) Ogorzaly, Joshua 11
22 Orange 11:44.00 11:54.96
1) 101 Cramer, Josh 10 2) 116 Woodard, Grant 12
3) 126 Kess, Brian 12 4) 106 Leach, Ryan 10
23 Clay 11:59.71
1) 42 Burns, Adam 12 2) Meinke, Caleb 9
3) Halley, Marc 10 4) 45 Dickerson, Hayden 10
24 Syl. Northview 12:30.00 12:12.92
1) Moran, Mike 12 2) Miller, Alex 11
3) Noe, Jeremy 11 4) Bohlke, Christian 12
25 No. Olmsted 12:10.00 13:02.80
1) Yunis, Hani 9 2) Kreiger, Fred 12
3) Fuerst, Patrick 9 4) Hull, Matt 10
26 Sandusky 14:06.60 14:09.84
1) 101 Rhodes, Malci 9 2) 121 Sizemore, Alahn 11
3) 128 Moyer, Jonathan 10 4) 119 Ramon, David 12
Event 16 Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================================
36" RUN AGAINST TIME - START FINISH AT NORTH END
Lanes 1, 3, 5, & 7 Run South - Lanes 2, 4, 6, & 8 Run North
In the event of scratches, heets will be combined
Meet: ! 1:00.41 2010 Medina, Medina
D Rymer, W Bailey, S Chester, C Febus
Stadium: # 1:00.41 2010 Medina
D.Rymer,W.Bailey,S.Chester,C.Febus
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Berea-Midpark 1:00.50 1:00.95 5 10
1) 361 Daughtery, Ian 9 2) 307 Sallee, Jullian 10
3) 322 Easley, Josh 12 4) 352 Paster, Andrew 12
2 St. Ignatius 1:03.72 1:01.65 5 8
1) 874 Moore, C.J. 12 2) 847 Wetula, John 09
3) 845 Ruddy, Jack 12 4) 836 Ringfeld, Alex 12
3 Solon 1:00.00 1:02.78 5 6
1) 611 Dillard, Isaiah 10 2) 625 Barr, Logan 11
3) 681 Finney, Justin 9 4) 663 Musick, Clayton 12
4 Strongsville 1:04.22 1:04.85 4 5
1) Abusway, Moe 9 2) Hoerig, Mitchell 10
3) Puzzitiello, Regan 12 4)
5 Kenston 1:05.70 1:05.33 4 4
1) 137 Sandoval, Jesse 11 2) 171 Terry, Romay'le 12
3) 116 Cordiak, Nick 10 4) 113 Hulsinger, Payton 12
6 Orange 1:12.50 1:06.11 1 3
1) 124 Johnson, Michael 12 2) Marshall, Donyell 12
3) 128 Beard, Robert 11 4) 119 Zimmerman, Noah 9
7 Medina 1:02.00 1:07.31 5 2
1) 519 Blankenship, Jayson 12 2) 528 Rayburn, Maxwell 11
3) 534 Montgomery, Gavin 10 4) 532 Febus, Cwinn 12
8 No. Olmsted 1:05.72 1:07.78 4 1
1) Sanborn, Matt 10 2) Sherman, Kevin 10
3) Schultz, Steven 9 4) Fess, Garrett 10
9 Avon 1:10.00 1:07.85 2
1) 316 Allen, Chad 12 2) 330 Radcliffe, Noah 10
3) 313 Sipler, Kenny 12 4) 334 Rennette, Mike 10
10 Brunswick 1:08.83 1
1) Brandt, Joey 12 2) Hanshaw, Brayden 10
3) Maruschak, Adam 9 4) Wilson, Andre 11
11 Westlake 1:08.00 1:09.42 3
1) 202 McGrogan, Neil 10 2) 208 Sovacool, Sam 12
3) 201 Akers, Matt 11 4) 227 Reilly, Will 12
12 Clay 1:10.00 1:10.23 2
1) 40 LeVally, Lorenzo 12 2) Meinke, Joshua 10
3) 46 Bliss, Walker 10 4) 39 Gladieux, Jacob 9
13 St. John's Jesuit 1:08.00 1:12.02 3
1) Baumgartner, Charlie 12 2) Taha, Adam 10
3) Sasala, Dan 11 4) Isaac, Justin 11
14 Walsh Jesuit 1:11.81 1:12.89 1
1) Miller, Ben 10 2) Rico, Jake 10
3) Calaiacovo, Nick 11 4) Morris, Timothy 11
15 Sandusky 1:08.77 1:12.99 3
1) 124 Swain, Nathan 11 2) 104 Stewart, Tevin 9
3) 123 Michel, Alex 10 4) 113 Grady, Justin 12
16 Lakewood 1:08.00 1:14.47 3
1) 842 Mercedes, Alfredo 12 2) Norris, Nikoy 9
3) 844 Mahammad, Ahmed 9 4) 861 Mahar, Austin 10
17 Avon Lake 1:10.00 1:17.01 2
1) Garbe, Alex 11 2) Lemanowicz, Edison 9
3) Davis, Michael 11 4) Grove, Danny 9
Event 17 Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 3 TURN STAGGER
Meet: ! 3:23.0h 1995 T. Worthington
Shebak, Davis, Wheatley, Mead
Stadium: # 3:15.96 1986 John Adams
State-Div.I: % 3:13.05 2010 Trotwood- Madison
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Berea-Midpark 3:26.00 3:24.78 3 10
1) 323 Neumann, Chris 12 2) 309 Sallee, Desmond 12
3) 300 Wade, Adam 11 4) 319 Nicholas, Isaiah 12
2 Strongsville 3:26.12 3:26.52 3 8
1) Buike, Jaxon 11 2) Collins, Josh 12
3) Puzzitiello, Regan 12 4) Davis, Cameron 11
3 Solon 3:26.00 3:30.81 3 6
1) 663 Musick, Clayton 12 2) 605 McCormick, Daniel 12
3) 608 Shannon, Jacob 12 4) 663 Musick, Clayton 12
4 Kenston 3:28.80 3:30.88 3 5
1) 103 Robinson, Kevin 12 2) 172 Slezak, Sam 11
3) 129 Poe, Ben 12 4) 126 Cooper, Tyler 12
5 St. Ignatius 3:30.21 3:31.34 3 4
1) 832 Hall, Kyle 10 2) 854 Nolan, Pat 11
3) 866 Zuccaro, Phil 10 4) 837 Huber, Mike 12
6 St. John's Jesuit 3:28.00 3:31.62 3 3
1) Dye, Ivan 12 2) Clark, Ben 12
3) Bier, Dominic 12 4) Barnes, Jake 12
7 Westlake 3:30.20 3:32.38 3 2
1) 220 Khawam, Tarek 11 2) 246 Fogle, Bobby 11
3) 214 Beaver, Michael 12 4) 204 Rose, Terrence 11
8 Thom. Worthington 3:32.00 3:33.52 2 1
1) 557 Banks, Ty 11 2) 541 Frank, Stephen 12
3) 509 Jha, Arjun 10 4) 524 Wigney, Zander 11
9 Ashland 3:29.00 3:34.01 3
1) 548 McDaniel, Hudson 10 2) 511 Mendenhall, Josh 10
3) 521 Cho, Eugene 12 4) 514 Belsterling, Boaz 10
10 Steele 3:36.00 3:34.07 2
1) 445 Kelly, Scott 11 2) 448 Sturgeon, Ryan 11
3) 450 Johnson, Dane 12 4) 407 Baumgartner, Devin 9
11 Medina 3:32.00 3:34.24 2
1) 539 Trujillo, Antonio 9 2) 537 Stump, Matthew 11
3) 545 Menyes, Kevin 12 4) 555 Smith II, James 12
12 St. Edward 3:40.50 3:37.65 1
1) 704 Baker, Quinn 12 2) 708 Thomas, Justin 12
3) 777 Rockwell, Ryan 12 4) 705 Dowell, Mike 10
13 Walsh Jesuit 3:39.84 3:38.33 1
1) Spencer, Kamari 11 2) Barnes, Andrew 12
3) Neff, Kyle 12 4) Reimund, Nicholas 11
14 Clay 3:40.00 3:38.52 1
1) 41 Miranda, Anthony 12 2) 42 Burns, Adam 12
3) 39 Gladieux, Jacob 9 4) 40 LeVally, Lorenzo 12
15 Brunswick 3:38.70 3:39.75 2
1) Wilson, Andre 11 2) Gruppen, Thomas 12
3) Brandt, Joey 12 4) Lavinder, Dakota 9
16 Sandusky 3:29.20 3:40.30 3
1) 110 Sherman, Eian 9 2) 115 Croom, Cavon 11
3) 104 Stewart, Tevin 9 4) 105 Fisher, Davion 12
17 Avon Lake 3:33.00 3:42.20 2
1) Young, Spencer 12 2) Sullivan, Jason 11
3) Stewart, Ian 10 4) Stepak, Chris 10
18 Perkins 3:36.00 3:43.17 2
1) 119 Jackson, Ja'Quan 11 2) 124 Armour, Zach 11
3) 123 Green, Brenton 12 4) 156 Krewson, Owen 11
19 Orange 3:33.80 3:44.66 2
1) 125 White, Dajuan 12 2) 129 Belle, Mark 12
3) Mays, Henry 12 4) 116 Woodard, Grant 12
20 No. Olmsted 3:39.00 3:45.96 2
1) Fess, Garrett 10 2) Sanborn, Matt 10
3) Quinones, Ray 12 4) Tomcho, Ben 9
21 Avon 3:43.00 3:46.67 1
1) 338 Zwierecki, Zach 11 2) 313 Sipler, Kenny 12
3) 339 Kudla, Kyle 10 4) 334 Rennette, Mike 10
22 Syl. Northview 3:49.35 1
1) Moran, Mike 12 2) Bohlke, Christian 12
3) Losey, Cooper 9 4) Pholman, Reece 12
23 Twinsburg 3:31.80 4:06.60 2
1) Branch, Daniel 12 2) Kimble, Justin 12
3) Pettway, Sterling 12 4) Edgerson, Christian 10
Event 18 Girls 3200 Meter Run
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
Meet: ! 10:47.40 2002 Michelle Sikes, Lakewood
Stadium: # 10:42.73 2010 Hannah Neczypor, North Royalton
State-Div.I: % 10:14.91 2013 Annie Heffernan, Cin. St. Ursula Academy
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 602 Wise, Louiza 12 Solon 10:57.84 11:17.03 10
2 500 Cullings, Tarynn 11 Medina 11:30.00 11:24.01 8
3 208 Wargo, Shannon 12 Keystone 11:38.00 11:25.48 6
4 Lenz, Abby 12 Walsh Jesuit 12:25.00 11:36.89 5
5 748 Cusimano, Amanda 11 Bay 12:10.00 11:41.23 4
6 383 Laird, Erin 12 Avon 11:52.00 11:42.50 3
7 319 Peterson, Lauren 11 Berea-Midpar 11:45.50 11:45.75 2
8 Pasadyn, Vanessa 12 Brunswick 12:00.00 11:47.38 1
9 108 Salvini, Gabriela 11 Kenston 12:21.57 12:06.41
10 Becker, Emma 10 Magnificat 12:04.00 12:08.71
11 615 O'Connor, Emily 10 Twinsburg 12:03.00 12:10.30
12 201 Appel, Michelle 12 Westlake 12:03.00 12:33.68
13 703 Graham, Lyla 12 Strongsville 12:50.40 12:48.64
14 107 Wilson, Hannah 11 Perkins 12:52.00 12:51.97
15 571 Tischer, Lauren 12 Thom. Worthi 13:00.00 12:52.47
16 Seighman, Megan 11 No. Olmsted 13:19.00 13:02.73
17 2 Lesniewicz, Alaina 9 Clay 13:00.00 13:04.31
18 449 Wadge, Bridgette 11 Steele 12:57.70 13:04.84
19 Koffman, Jillian 12 Syl. Northvi 13:30.00 13:27.47
Event 19 Girls 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 9 Advance by Time
Meet: ! 12.09 2001 Tianna Madison, Elyria
Stadium: # 11.73 1986 Carvella Holmes, Toledo Scott
State-Div.I: % 11.59 2000 Kahalilah Carpenter, Columbus Brookhaven
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 144 Richardson, Justic 12 Warren G Har 12.09 12.76q -2.0 2
2 614 Bussey, Nya 9 Twinsburg 12.20 12.93q -2.8 3
3 734 DeLoof, Bethany 11 Strongsville 12.78 13.15q -2.0 2
4 315 Lack, Bailey 12 Brunswick 12.60 13.18q -3.0 1
5 217 Plas, Beth 12 Keystone 12.48 13.22q -2.0 2
6 474 Hooks, Taylor 9 Steele 12.35 13.25q -2.8 3
7 169 Sherman, Erica 12 Sandusky 12.90 13.45q -2.8 3
8 309 Bolton, Monique 12 Berea-Midpar 12.09 13.49q -3.0 1
9 1 Buchanan, Morgan 10 Copley 12.90 13.53q -2.8 3
10 622 Vason, Allison 11 Solon 12.56 13.67 -3.0 1
11 Feliciano, Micaela 10 Magnificat 12.95 13.69 -3.0 1
12 239 Macartney, Alex 12 Westlake 13.10 13.75 -2.8 3
13 129 Galloway, Jackie 12 Perkins 13.10 13.79 -2.8 3
14 129 Lindsay, Cherissa 10 Orange 13.30 13.89 -3.0 1
15 522 Clardy, Meagan 12 Medina 13.30 13.91 -3.0 1
16 430 Kopronica, Katrina 12 Avon Lake 13.10 13.93 -2.0 2
17 Penna, Isabelle 11 Walsh Jesuit 13.19 13.98 -2.0 2
18 Rodriguez, Caitlin 12 No. Olmsted 13.00 13.99 -3.0 1
19 593 Osafo, Stephanie 11 Thom. Worthi 13.50 14.07 -2.8 3
20 385 Farmer, Melanie 9 Avon 14.02 14.13 -3.0 1 14.121
21 707 Bulleit, Leah 10 Normandy 13.35 14.13 -2.0 2 14.130
22 507 Drotleff, Cheyenne 12 Ashland 13.60 14.15 -2.8 3
23 732 Scarlato, Milana 11 Bay 13.70 14.88 -2.0 2
-- 101 Alarie, Lauren 11 Kenston 12.90 FS -2.0 2
Event 19 Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
Meet: ! 12.09 2001 Tianna Madison, Elyria
Stadium: # 11.73 1986 Carvella Holmes, Toledo Scott
State-Div.I: % 11.59 2000 Kahalilah Carpenter, Columbus Brookhaven
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 144 Richardson, Justic 12 Warren G Har 12.76 12.35 -0.2 10
2 614 Bussey, Nya 9 Twinsburg 12.93 12.67 -0.2 8
3 474 Hooks, Taylor 9 Steele 13.25 12.86 -0.2 6 12.851
4 315 Lack, Bailey 12 Brunswick 13.18 12.86 -0.2 5 12.859
5 217 Plas, Beth 12 Keystone 13.22 12.95 -0.2 4
6 734 DeLoof, Bethany 11 Strongsville 13.15 13.02 -0.2 3
7 309 Bolton, Monique 12 Berea-Midpar 13.49 13.04 -0.2 2
8 169 Sherman, Erica 12 Sandusky 13.45 13.29 -0.2 1
9 1 Buchanan, Morgan 10 Copley 13.53 13.47 -0.2
Event 20 Girls 100 Meter Hurdles
=================================================================================
Top 9 Advance by Time
Meet: ! 14.48 2015 Aysha Muhammad, Mentor
Stadium: # 14.09 2004 Christina Madison, Elyria
State-Div.I: % 13.64 2000 Dalanda Jackson, Shaker Heights
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 141 Jackson, Aisha 12 Warren G Har 14.78 15.54q -2.1 2
2 104 Harris, Jasmine 12 Orange 14.50 15.76q -2.0 1
3 370 Sharer, Kamryn 10 Avon 15.55 16.17q -3.5 3
4 Greene, McKenzie 10 Strongsville 15.70 16.94q -2.1 2
5 514 Clardy, Emma 10 Medina 16.40 16.96q -3.5 3
6 333 Howard, Olivia 12 Berea-Midpar 15.90 17.00q -2.0 1
7 177 Gabram, Isabelle 9 Kenston 16.80 17.25q -2.0 1
8 203 Schmitt, Cassey 12 Keystone 16.90 17.27q -3.5 3
9 515 Rohr, Claire 11 Ashland 16.50 17.38q -3.5 3
10 211 Hood, Taylor 12 Westlake 17.20 17.39 -2.1 2 17.384
11 426 Achladis, Amber 9 Avon Lake 16.30 17.39 -2.1 2 17.386
12 700 Urban, Calissa 10 Normandy 16.10 17.48 -2.0 1
13 123 Didion, Kasi 11 Perkins 17.50 17.55 -2.1 2
14 Charnigo, Nichole 11 Walsh Jesuit 17.74 -2.1 2
15 467 Reynolds, Madison 12 Steele 15.30 17.93 -3.5 3
16 611 Gough, Abigail 9 Solon 17.69 18.10 -3.5 3
17 161 Page, Aubri 10 Sandusky 17.30 18.15 -2.0 1
18 341 Mushanagzhiki, Nyr 10 Brunswick 16.50 18.28 -2.1 2
19 22 Sandquist, Kylie 10 Copley 17.40 18.30 -2.0 1
20 562 Toth, Anastasia 11 Thom. Worthi 17.10 18.48 -3.5 3
21 Bereznay, Sarah 11 No. Olmsted 18.20 18.62 -2.1 2
22 Rosfelder, Kathlee 9 Magnificat 18.20 18.87 -3.5 3
23 739 Rychel, Jessica 10 Bay 18.75 19.54 -2.0 1
Event 20 Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Meet: ! 14.48 2015 Aysha Muhammad, Mentor
Stadium: # 14.09 2004 Christina Madison, Elyria
State-Div.I: % 13.64 2000 Dalanda Jackson, Shaker Heights
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 141 Jackson, Aisha 12 Warren G Har 15.54 14.79 -2.3 10
2 104 Harris, Jasmine 12 Orange 15.76 14.81 -2.3 8
3 370 Sharer, Kamryn 10 Avon 16.17 15.71 -2.3 6
4 Greene, McKenzie 10 Strongsville 16.94 16.50 -2.3 5
5 514 Clardy, Emma 10 Medina 16.96 16.51 -2.3 4
6 177 Gabram, Isabelle 9 Kenston 17.25 16.73 -2.3 3
7 333 Howard, Olivia 12 Berea-Midpar 17.00 16.79 -2.3 2
8 515 Rohr, Claire 11 Ashland 17.38 17.12 -2.3 1
9 203 Schmitt, Cassey 12 Keystone 17.27 17.43 -2.3
Event 21 Girls 1600 Meter Run
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
Meet: ! 4:51.1h 1978 Ann Henderson, Brecksville
Stadium: # 4:47.23 2010 Madeline Chambers, Magnificat
State-Div.I: % 4:41.37 2007 Emily Infeld, Beaumont
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 609 Howell, Olivia 9 Solon 5:07.56 5:03.89 10
2 300 Scarton, Lindsey 11 Berea-Midpar 5:15.00 5:10.66 8
3 208 Wargo, Shannon 12 Keystone 5:09.00 5:11.52 6
4 1 Hess, Haley 12 Clay 5:20.00 5:12.69 5
5 Renuart, Bryanna 10 Walsh Jesuit 5:20.20 5:14.90 4
6 392 Frombach, Jules 9 Avon 5:29.00 5:21.55 3
7 519 Henning, Carmela 9 Medina 5:30.00 5:22.17 2
8 Pasadyn, Vanessa 12 Brunswick 5:30.00 5:22.27 1
9 604 Hartman, Makenzie 9 Twinsburg 5:35.00 5:34.85
10 523 Jamieson, Heather 11 Ashland 5:42.00 5:36.29
11 108 Salvini, Gabriela 11 Kenston 5:40.40 5:39.70
12 Malley, Maggie 11 Magnificat 5:43.00 5:40.03
13 464 Szczodrowski, Rach 11 Steele 5:52.30 5:42.95
14 742 Crabb, Aubrey 10 Bay 5:55.50 5:46.20
15 Doyle, Katie 11 Strongsville 5:45.00 5:50.39
16 Stec, Emma 11 No. Olmsted 5:54.00 5:52.55
17 202 Hageman, Robyn 12 Westlake 5:55.00 5:56.85
18 544 Chavez, Marcella 11 Thom. Worthi 5:48.00 6:03.34
19 476 Post, Gabrielle 11 Avon Lake 6:07.00 6:12.38
20 104 Reyes, Cassie 11 Perkins 6:20.00 6:13.42
21 51 Strodtbeck, Hope 10 Copley 6:05.00 6:15.56
22 Roberts, Rebecca 11 Syl. Northvi 6:25.00 6:17.89
23 114 DiCesare, Jillian 10 Warren G Har 6:42.00 6:54.85
Event 22 Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 30"
Meet: ! 44.54 2004 Alissa Klaehn
Stadium: # 40.88 2010 Kaila Barber, Midpark
State-Div.I: % 40.79 2000 Tiffany Flomo, Groveport Madison
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 104 Harris, Jasmine 12 Orange 45.50 44.15! 3 10
2 102 Bercheni, Gariana 12 Warren G Har 44.06 44.92 3 8
3 513 Plues, Lynsey 11 Ashland 47.40 47.49 3 6
4 228 Bauer, Maya 12 Westlake 48.00 47.72 3 5
5 578 Beatty, Breanne 9 Thom. Worthi 47.30 47.86 3 4
6 308 Blythin, Bailey 12 Brunswick 47.00 48.16 3 3
7 370 Sharer, Kamryn 10 Avon 47.80 48.42 3 2
8 Bush, Kaeley 12 Magnificat 47.50 48.47 3 1
9 330 Tokarsky, Leah 12 Berea-Midpar 48.78 48.87 2
10 7 Davis, Katherine 9 Copley 50.00 49.45 2
11 769 Lesniak, Emilia 9 Strongsville 48.86 49.77 2
12 126 Krause, Maggie 12 Kenston 49.40 50.49 2
13 533 Lisser, Crosbee 10 Medina 48.50 50.94 3
14 700 Urban, Calissa 10 Normandy 50.83 51.16 2
15 611 Gough, Abigail 9 Solon 51.12 51.39 2
16 30 Nagel, Kimberly 10 Clay 52.21 51.44 1
17 426 Achladis, Amber 9 Avon Lake 49.90 51.52 2
18 Bereznay, Sarah 11 No. Olmsted 52.00 51.87 2
19 Farinacci, Mary 9 Walsh Jesuit 51.45 52.47 2
20 161 Page, Aubri 10 Sandusky 52.70 53.11 1
21 632 Henderson, Julia 9 Twinsburg 53.50 53.86 1
Event 23 Girls Shot Put Relay
================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 111-10.50 1997 Magnificat
Stadium: # 111-10.50 1997 Magnificat
Ind. Stadium: & 47-04.50 1999 Alexis McCall, Elyria
Ind. Best: * 47-04 1999 Alexis McCall, Elyria
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 586 Wilder, Carolyn 11 Medina 42-00.00 40-11.25
2 371 Vodan, Vanessa 12 Berea-Midpar 36-00.00 39-08.50 3.33
3 Aquilla, Adelaide 11 Magnificat 41-08.00 39-07.50 2.66
4 468 Harper, Victoria 11 Avon Lake 38-11.00 38-10.25 2
5 780 Dotson, Taylor 12 Normandy 34-00.00 36-01.00 1.33
6 362 Sedlak, Hannah 10 Avon 35-06.00 33-11.00 1.66
7 Rozier, Gabby 12 Brunswick 32-06.00 33-10.50 0.33
8 Flando, Allie 11 Magnificat 33-00.00 33-04.50 2.66
9 795 Gavin, Alyssa 12 Normandy 34-00.00 33-04.00 1.33
10 Pierce, Mikayla 12 Avon 34-00.00 33-00.75 1.66
11 80 Ester, Danielle 11 Copley 31-00.00 32-05.50
12 163 Capizzi, Cassidy 11 Perkins 34-03.00 32-04.75 0.66
13 Dunn, Kelsey 10 Twinsburg 36-08.00 32-04.00
13 467 Schiely, Arica 12 Avon Lake 33-00.00 32-04.00 2
15 333 Howard, Olivia 12 Berea-Midpar 34-05.00 32-02.50 3.33
16 699 Gill, Tayler 11 Twinsburg 30-00.00 31-11.00
17 364 Elkins, Brittany 11 Berea-Midpar 34-05.00 31-09.00 3.33
18 776 Bertrand, Alaias 11 Strongsville 34-06.25 31-01.25 1
19 784 Robinson, Drew 10 Strongsville 32-10.00 31-01.00 1
20 673 Pressman, Jordan 12 Solon 36-00.00 30-09.25
21 173 Brunow, Caitlyn 10 Sandusky 31-00.00 30-04.25
22 373 Walker, Juliann 10 Avon 32-10.00 30-03.25 1.66
23 716 Frank, Madison 9 Strongsville 28-01.75 30-02.50 1
24 671 Chessin, Carly 10 Solon 31-08.00 30-01.00
25 131 Lawson, Madi 9 Perkins 29-05.00 30-00.00 0.66
26 162 Coleman, Jordan 9 Perkins 32-04.00 29-11.00 0.66
27 Androsik, Olivia 10 Magnificat 28-05.00 29-10.00 2.66
28 Russ, Emma 11 Walsh Jesuit 31-05.00 29-08.50
28 124 Evans, Dariann 12 Warren G Har 29-03.00 29-08.50
30 414 Harper, Alexandra 10 Avon Lake 30-00.00 29-02.50 2
31 Scott, Sheridan 9 Syl. Northvi 28-00.00 29-00.00
32 659 Dortch, Rian 9 Solon 30-09.00 28-11.75
33 368 Parish, Victoria 10 Brunswick 29-00.00 28-06.00 0.33
34 278 Whitmer, Ashlee 11 Westlake 25-00.00 28-05.50
35 555 Miller, Marissa 11 Ashland 28-00.00 28-05.25
36 168 Rondo, Heaven 12 Kenston 28-04.00
37 553 Gast, Courtney 12 Ashland 29-00.00 28-02.25
38 318 Roberts, Kaelyn 10 Brunswick 29-00.00 27-11.25 0.33
39 43 Okoye, Tia 11 Copley 28-00.00 27-11.00
40 25 Bauman, Destinee 10 Clay 25-01.00 27-10.50
41 490 Quinn, Mariah 11 Steele 28-02.00 27-10.00
42 175 Trussel, Alexeeus 10 Sandusky 26-11.50
43 Semancik, Becky 11 Walsh Jesuit 27-06.00 26-10.25
44 Dangerfield, Jorda 10 No. Olmsted 28-09.00 26-09.00
45 Rew, Anna 9 Clay 29-10.00 26-06.25
46 174 Jones, Demarea 12 Sandusky 26-02.00 26-05.75
47 134 Wells, Alexia 11 Orange 25-00.00 26-05.25
47 Anderson, DeAvion 9 No. Olmsted 25-10.00 26-05.25
49 268 Anitas, Evangelia 9 Westlake 25-09.00 26-03.25
50 545 Girard, Abigail 11 Thom. Worthi 25-00.00 26-01.00
51 277 Potter, Savannah 12 Westlake 24-02.00 25-07.50
52 676 Thomas, Nia 10 Twinsburg 25-00.00 25-05.00
53 34 Hansen, Hannah 10 Clay 23-03.00 25-04.75
54 140 Scott, Abriauna 11 Warren G Har 23-03.00 24-09.75
55 Chapetta, Syd 9 Syl. Northvi 25-00.00 24-04.75
55 82 Cobb, Kiara 9 Copley 25-06.00 24-04.75
57 497 Champe, Destiny 11 Steele 26-01.00 24-04.00
58 Maty, Alexis 12 No. Olmsted 26-04.00 24-00.25
59 Ieema, Lexi 11 Walsh Jesuit 26-06.00 23-06.25
60 187 Svoboda, Emmalee 9 Kenston 25-04.00 23-05.25
60 750 Sartschev, Elizabe 12 Normandy 25-00.00 23-05.25 1.33
62 556 Bartley, Breannah 12 Ashland 25-00.00 23-04.00
63 585 Geanneses, Cori 10 Medina 22-00.00 22-10.75
64 167 Weeks, Marissa 12 Kenston 26-01.00 22-06.75
65 160 Bell, Mikiera 9 Warren G Har 20-00.00 22-03.25
66 Karem, Kylie 10 Syl. Northvi 25-00.00 22-01.25
67 105 Levine, Sydney 11 Orange 20-00.00 21-04.00
68 481 Fnyson, Destiny 9 Steele 19-11.00 20-05.50
69 Nutor, Fafa 9 Thom. Worthi 21-00.00 19-08.00
70 527 Dobson, Angela 9 Medina 21-00.00 19-07.50
71 135 Garcia Ollala, Mar 12 Orange 22-00.00 19-02.25
72 571 Tischer, Lauren 12 Thom. Worthi 18-02.50
Event 24 Girls Discus Throw Relay
================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 334-09 1991 Medina
Stadium: # 334-09 1991 Medina
Ind. Stadium: & 153-05 2002 Beth Mallory, Ashland
Ind. Best: * 136-00 1991 Mindy Wirtz, Medina
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 586 Wilder, Carolyn 11 Medina 146-04 139-03*
2 636 Keenan, Bridget 12 Twinsburg 128-10 128-06 3.33
3 Dunn, Kelsey 10 Twinsburg 123-00 125-08 3.33
4 Aquilla, Adelaide 11 Magnificat 116-05 121-05 2
5 780 Dotson, Taylor 12 Normandy 119-00 121-00 2.66
6 150 Darr, Haylee 12 Perkins 107-00 120-01 1.66
7 673 Pressman, Jordan 12 Solon 130-11 117-00 1
8 795 Gavin, Alyssa 12 Normandy 116-00 110-03 2.66
9 468 Harper, Victoria 11 Avon Lake 113-09 106-00
10 362 Sedlak, Hannah 10 Avon 97-03 105-11 1.33
11 Flando, Allie 11 Magnificat 96-00 100-05 2
12 373 Walker, Juliann 10 Avon 112-02 98-10 1.33
13 Russ, Emma 11 Walsh Jesuit 108-06 97-02
14 80 Ester, Danielle 11 Copley 90-00 97-01
15 554 Ratliff, Nicole 12 Ashland 93-00 96-10
16 Rozier, Gabby 12 Brunswick 85-00 96-09 0.66
17 371 Vodan, Vanessa 12 Berea-Midpar 90-00 95-06 0.33
18 173 Brunow, Caitlyn 10 Sandusky 95-00 94-05
19 131 Lawson, Madi 9 Perkins 92-00 94-00 1.66
20 672 Gray, Arlyn 9 Solon 89-05 93-08 1
21 Androsik, Olivia 10 Magnificat 101-00 91-10 2
22 334 Filo, Jana 11 Berea-Midpar 90-10 89-08 0.33
23 167 Weeks, Marissa 12 Kenston 97-07 89-03
23 88 Kim, Hyunyoung 10 Copley 85-00 89-03
25 497 Champe, Destiny 11 Steele 81-00 86-09
26 311 Main, Molly 9 Brunswick 90-00 86-07 0.66
27 750 Sartschev, Elizabe 12 Normandy 75-00 86-00 2.66
28 336 Svoboda, Jenna 11 Brunswick 100-00 85-05 0.66
29 Anderson, DeAvion 9 No. Olmsted 88-08 84-09
29 784 Robinson, Drew 10 Strongsville 101-00 84-09
31 278 Whitmer, Ashlee 11 Westlake 70-00 84-08
32 Viers, Sarah 9 Walsh Jesuit 84-05
32 243 Samenuk, Natalie 12 Westlake 56-08 84-05
34 Pierce, Mikayla 12 Avon 98-08 84-00 1.33
35 163 Capizzi, Cassidy 11 Perkins 96-00 82-03 1.66
36 553 Gast, Courtney 12 Ashland 81-00 81-07
37 184 Irby, Adrienne 9 Sandusky 76-00 81-03
38 690 Bates, Alena 11 Twinsburg 70-00 80-11 3.33
39 Dangerfield, Jorda 10 No. Olmsted 83-00 80-03
40 462 Avampato, Jennifer 12 Avon Lake 84-00 79-08
41 12 Verb, Joci 11 Clay 87-09 79-05
42 364 Elkins, Brittany 11 Berea-Midpar 88-00 79-02 0.33
43 556 Bartley, Breannah 12 Ashland 75-00 78-11
44 O'Connell, Morgan 12 No. Olmsted 89-01 78-10
45 140 Scott, Abriauna 11 Warren G Har 69-03 77-02
46 Rew, Anna 9 Clay 80-07 77-01
47 43 Okoye, Tia 11 Copley 78-00 76-11
48 Semancik, Becky 11 Walsh Jesuit 82-00 76-08
49 661 Peterson, Katelyn 9 Solon 80-04 76-07 1
50 Martin, Alexandra 11 Westlake 80-03 75-07
51 798 Belanger, Dez 10 Strongsville 70-00 74-07
52 25 Bauman, Destinee 10 Clay 71-01 74-05
53 467 Schiely, Arica 12 Avon Lake 77-00 73-04
54 545 Girard, Abigail 11 Thom. Worthi 80-00 70-11
55 168 Rondo, Heaven 12 Kenston 62-07 70-07
56 175 Trussel, Alexeeus 10 Sandusky 68-05
57 585 Geanneses, Cori 10 Medina 70-00 67-01
58 Yockey, Anna 11 Syl. Northvi 64-03
59 160 Bell, Mikiera 9 Warren G Har 65-00 63-11
60 490 Quinn, Mariah 11 Steele 69-00 63-05
61 Nutor, Fafa 9 Thom. Worthi 50-00 61-01
62 134 Wells, Alexia 11 Orange 83-00 59-04
63 Scott, Sheridan 9 Syl. Northvi 57-06
64 Chapetta, Syd 9 Syl. Northvi 57-02
65 781 Hocevar, Lydia 10 Strongsville 78-00 57-01
66 456 Decker, Dharma 11 Steele 58-00 56-08
67 135 Garcia Ollala, Mar 12 Orange 56-00 53-09
68 527 Dobson, Angela 9 Medina 60-00 53-02
69 124 Evans, Dariann 12 Warren G Har 60-00 52-02
70 187 Svoboda, Emmalee 9 Kenston 49-00
71 571 Tischer, Lauren 12 Thom. Worthi 37-08
Event 25 Girls Long Jump Relay
=====================================================================================
Four Attempts
Meet: ! 49-01 2001 Elyria, Madison,Armstrong,Fitzpa
Stadium: # 49-01 2001 Elyria
Ind. Stadium: & 19-10.25 2002 Tianna Madison, Elyria
Ind. Best: * 19-10.25 2002 Tianna Madison, Elyria
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 467 Reynolds, Madison 12 Steele 17-10.00 17-08.00 NWI 3.33
2 720 Bechtel, Olivia 12 Bay 18-08.00 17-02.25 NWI 1.33
3 333 Howard, Olivia 12 Berea-Midpar 16-00.00 16-11.50 NWI
4 711 Sievers, Megan 12 Strongsville 17-02.25 16-08.50 NWI 2
5 Saridakis, Izzy 12 Walsh Jesuit 16-05.00 16-03.25 NWI 1.66
6 551 Braun, Riley 11 Medina 15-10.00 16-02.00 NWI 2.66
6 Masturzo, Evelyn 11 Walsh Jesuit 15-08.00 16-02.00 NWI 1.66
8 177 Webb, Naciere 12 Sandusky 16-01.00 16-01.00 NWI 1
9 743 Dubil, Jillian 10 Bay 15-00.00 15-11.00 NWI 1.33
10 518 Washburn, Taylor 10 Medina 15-01.00 15-10.00 NWI 2.66
10 124 Didion, Samantha 12 Perkins 16-00.00 15-10.00 NWI
12 Elliott, Jordyn 10 Magnificat 15-00.00 15-09.50 NWI 0.66
13 405 Fayer, Audrey 10 Steele 15-05.50 15-08.75 NWI 3.33
14 535 Luthy, Madison 9 Medina 16-03.00 15-08.25 NWI 2.66
15 444 Siegenthaler, Grac 10 Steele 15-03.00 15-07.50 NWI 3.33
16 370 Sharer, Kamryn 10 Avon 16-02.00 15-07.25 NWI
17 Willard, Kendall 11 Magnificat 15-01.00 15-06.75 NWI 0.66
17 40 Stone, Zamari 10 Copley 15-05.00 15-06.75 NWI
19 Greene, McKenzie 10 Strongsville 16-02.00 15-05.25 NWI 2
20 607 Dunlap, Dominique 11 Solon 15-05.50 15-03.25 NWI 0.33
21 724 Sievers, Erin 9 Strongsville 15-09.50 15-03.00 NWI 2
22 154 Clemons, Mya 12 Sandusky 14-09.00 15-02.25 NWI 1
23 613 Butler, Jayla 12 Solon 16-10.00 15-00.00 NWI 0.33
23 163 Philon, Destyne 10 Sandusky 14-09.50 15-00.00 NWI 1
25 627 McCoy, Jasmyne 11 Solon 16-10.75 14-11.75 NWI 0.33
26 500 Cockerham, Elizabe 11 Thom. Worthi 14-00.00 14-10.50 NWI
27 321 Neitzel, Maddy 10 Brunswick 15-05.00 14-09.00 NWI
28 122 Thom, Makayla 12 Perkins 15-00.00 14-08.75 NWI
28 47 Alt, Isabel 12 Copley 15-00.00 14-08.75 NWI
30 171 Hammerle, Victoria 9 Kenston 15-08.00 14-08.50 NWI
30 Charnigo, Nichole 11 Walsh Jesuit 15-06.00 14-08.50 NWI 1.66
32 103 Hall, Charity 10 Warren G Har 15-00.00 14-05.50 NWI
33 Koch, Audrey 9 Magnificat 14-09.00 14-03.50 NWI 0.66
34 528 Jordan, Alayna 10 Ashland 15-00.00 14-03.25 NWI
35 430 Kopronica, Katrina 12 Avon Lake 15-05.00 14-02.75 NWI
36 118 O'Hara, Brittany 12 Perkins 14-00.00 14-02.25 NWI
37 309 Neitzel, Amber 12 Brunswick 15-00.00 14-01.75 NWI
38 Shomon, Alexis 12 No. Olmsted 14-06.00 14-01.25 NWI
39 711 Phillips, London 9 Bay 14-04.00 13-11.75 NWI 1.33
39 147 Paglia, Dara 10 Kenston 15-06.00 13-11.75 NWI
41 Janosek, Veronica 11 No. Olmsted 14-00.00 13-11.50 NWI
41 453 Murdock, Emma 10 Avon Lake 15-00.00 13-11.50 NWI
43 42 Martinez, Sara 12 Clay 14-00.00 13-10.75 NWI
44 4 Basinski, Nicole 11 Copley 14-10.00 13-10.50 NWI
45 Stirn, Bridgette 10 Syl. Northvi 13-09.75 NWI
46 586 Dabo, Haja 11 Thom. Worthi 14-00.00 13-08.50 NWI
47 Russo, Annemarie 9 Westlake 14-06.00 13-08.25 NWI
48 387 Reece, Kayla 10 Berea-Midpar 14-09.00 13-08.00 NWI
49 472 Caruso, Angela 10 Avon Lake 14-11.00 13-06.75 NWI
50 511 Schuster, Nikki 10 Ashland 14-06.00 13-06.50 NWI
51 102 Cobb, Destiny 11 Warren G Har 13-00.00 13-05.50 NWI
52 110 Allen, Kia 11 Warren G Har 14-00.00 13-04.50 NWI
53 101 Jones, Haley 10 Orange 13-03.75 NWI
54 112 Edwards, Janetta 11 Orange 13-06.00 13-03.50 NWI
55 11 Canada, Shawnee 12 Clay 13-06.00 13-03.00 NWI
56 501 Pean, Kaely 10 Ashland 13-00.00 13-01.50 NWI
57 368 Sprecher, Sarah 12 Avon 13-02.00 13-01.00 NWI
58 141 Moss, Kate 10 Kenston 13-06.00 12-11.75 NWI
59 22 Klatt, Donni 11 Clay 13-04.00 12-11.00 NWI
60 Longrich, Katie 10 Avon 14-06.00 12-10.75 NWI
61 334 Suriano, Caitlin 11 Brunswick 13-00.00 12-10.50 NWI
61 Khawam, Maya 11 Westlake 15-00.00 12-10.50 NWI
61 331 Muldoon, Olivia 11 Berea-Midpar 14-10.00 12-10.50 NWI
64 Ekelund, Maja 12 Syl. Northvi 12-10.00 NWI
65 Reno, Candice 9 Syl. Northvi 12-08.50 NWI
66 568 Hughes, Olivia 11 Thom. Worthi 14-00.00 12-01.50 NWI
67 265 Mustafa, Deanna 10 Westlake 13-06.00 12-01.00 NWI
68 Reddy, Alyssa 9 No. Olmsted 11-00.75 NWI
Event 26 Girls High Jump Relay
================================================================================
3-6 Alive-4'06",4'09",5'00",5'02",5'03" then 1"
Meet: ! 15-06 2008 Medina, T.Burke,TConners,A.Wasik
Stadium: # 15-06 2008 Medina, Burke,Conners,Wasik
Ind. Stadium: & 5-10 2010 Taylor Burke, Medina
Ind. Best: * 5-10 2010 Taylor Burke, Medina
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 544 Robinson, Cirrus 12 Ashland 5-05.00 5-06.00
1 769 Lesniak, Emilia 9 Strongsville 5-06.00 5-06.00 3.33
3 McCafferty, Kelly 11 Strongsville 5-04.00 5-03.00 3.33
4 323 Strnad, Taylor 11 Berea-Midpar 5-03.00 5-02.00 2.66
4 710 Martin, Cassie 12 Strongsville 5-06.00 5-02.00 3.33
4 101 Johnson, Alyssa 11 Perkins 5-00.00 5-02.00
7 395 Nedoma, Margaret 11 Berea-Midpar 5-00.00 5-00.00 2.66
7 114 Von Hendrix, Sarah 11 Orange 5-00.00 5-00.00 1
9 Charnigo, Nichole 11 Walsh Jesuit 5-00.00 4-09.00 0.50
9 747 Oster, Meriden 11 Bay 4-08.00 4-09.00 1.66
11 Skuhrovec, Sarah 11 Magnificat 4-08.00 4-09.00 2
11 535 Luthy, Madison 9 Medina 5-00.00 4-09.00 1.33
11 20 Combs, Myranda 10 Clay 5-00.00 4-09.00
11 524 Francis, Anna 12 Medina 4-10.00 4-09.00 1.33
11 189 Knoll, Tia 9 Sandusky 5-00.00 4-09.00
11 305 Vargo, Mia 9 Berea-Midpar 5-00.00 4-09.00 2.66
11 607 Dunlap, Dominique 11 Solon 5-02.00 4-09.00 1
11 751 McDonald, Delaney 10 Bay 4-06.00 4-09.00 1.66
11 Walsh, Audrey 9 Magnificat 5-00.00 4-09.00 2
11 Magvas, Stephanie 11 Magnificat 4-10.00 4-09.00 2
21 457 Wiegand, Sarah 10 Steele 4-08.00 4-06.00
21 Masturzo, Evelyn 11 Walsh Jesuit 4-10.00 4-06.00 0.50
21 Russo, Annemarie 9 Westlake 4-06.00 4-06.00
21 177 Webb, Naciere 12 Sandusky 5-00.00 4-06.00
21 627 McCoy, Jasmyne 11 Solon 4-10.00 4-06.00 1
21 611 Gough, Abigail 9 Solon 4-09.00 4-06.00 1
21 428 Babinsky, Kerey 11 Steele 4-06.00 4-06.00
21 559 Carter, Niah 12 Thom. Worthi 4-06.00 4-06.00
21 195 Vaughan, Ariana 9 Kenston 4-10.00 4-06.00
21 518 Washburn, Taylor 10 Medina 4-10.00 4-06.00 1.33
21 341 Mushanagzhiki, Nyr 10 Brunswick 5-00.00 4-06.00
21 381 Myers, Frances 12 Avon 4-10.00 4-06.00
21 177 Gabram, Isabelle 9 Kenston 4-06.00 4-06.00
21 764 Ziebarth, Nora 12 Bay 4-06.00 4-06.00 1.66
21 308 Blythin, Bailey 12 Brunswick 4-08.00 4-06.00
21 Longrich, Katie 10 Avon 4-08.00 4-06.00
21 101 Jones, Haley 10 Orange 4-08.00 4-06.00 1
21 47 Alt, Isabel 12 Copley 5-00.00 4-06.00
-- 311 Haynie, Claire 9 Brunswick 4-03.00 NH
-- Parks, Martrina 12 Thom. Worthi 4-06.00 NH
-- 582 Tomlin, Janae 9 Thom. Worthi 4-06.00 NH
-- Ekelund, Maja 12 Syl. Northvi NH
-- Stirn, Bridgette 10 Syl. Northvi NH
-- 257 Wilkinson, Nina 10 Westlake 4-03.00 NH
-- Ersham, Kennedy 9 Syl. Northvi NH
-- 110 Allen, Kia 11 Warren G Har 4-08.00 NH
-- Saridakis, Izzy 12 Walsh Jesuit 4-08.00 NH
-- 127 Morris, Rayauna 12 Warren G Har 4-04.00 NH
-- 107 Carmichael, Kiyvet 10 Warren G Har 4-06.00 NH
-- Gouch, Alison 11 No. Olmsted 4-03.00 NH
-- Cristiano, Amy 12 No. Olmsted NH
-- 491 Simmerly, Kelsey 9 Avon Lake 4-06.00 NH
-- Covell, Elise 12 No. Olmsted 4-03.00 NH
-- 125 Kaseman, Madeline 10 Perkins 4-04.00 NH
-- 131 Lawson, Madi 9 Perkins 4-04.00 NH
-- 447 Cecil, Christy 9 Steele 4-04.00 NH
-- 163 Philon, Destyne 10 Sandusky 4-10.00 NH
-- 715 Jursick, Gloria 9 Normandy 4-04.00 NH
-- 106 Patrick, Rhianna 9 Kenston 4-06.00 NH
-- 722 Wagner, Kyla 11 Normandy 4-06.00 NH
-- 702 Kroth, Jazmin 9 Normandy 4-06.00 NH
-- 460 Kelly, Jillian 9 Avon Lake 4-03.00 NH
-- 431 York, Alex 11 Avon Lake 4-06.00 NH
-- 26 Ladd, Mallory 11 Clay 4-04.00 NH
-- 22 Klatt, Donni 11 Clay 4-06.00 NH
Event 27 Girls 4x1600 Meter Relay
================================================================================
1 RACE - BOX ALLEY START - BREAK AT THE END OF FIRST TURN
CALIFORNIA EXCHANGE
Meet: ! 20:46.05 2009 Magnificat, Magnificat
A Fischer, C Fischer, K Stultz, M Chambers
Stadium: # 20:46.05 2009 Magnificat
A.Fischer,C.Fischer,K.Stultz,M.Chambers
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Avon 22:30.00 22:11.47 10
1) 392 Frombach, Jules 9 2) King, Abby 10
3) 376 Parker, Haley 11 4) 367 Robertson, Claire 11
2 Twinsburg 22:40.00 22:17.34 8
1) 617 Kelley, Morgan 11 2) 611 Lovett, Rachael 12
3) 618 Irwin, Kayley 11 4) 604 Hartman, Makenzie 9
3 Thom. Worthington 22:10.00 22:24.68 6
1) 573 Nash, Christina 11 2) 574 Moulton, Hannah 11
3) 544 Chavez, Marcella 11 4) 552 Napoleon, Gia 9
4 Steele 22:36.04 22:29.32 5
1) 436 Johnson, Leah 9 2) 445 Giannuzzi, Cara 11
3) 459 Hill, Ashley 11 4) 402 Potyrala, Kalyn 9
5 Brunswick 24:00.00 22:54.33 4
1) Pasadyn, Felicia 9 2) 323 Craddock, Rebecca 11
3) 316 Wolf, Alyssa 9 4) 320 Scott, Jenna 12
6 Medina 23:00.00 23:01.52 3
1) 523 Phillips, Kat 12 2) 576 Miller, Maddie 9
3) 549 Keller, Aliah 12 4) 507 Dudash, Avery 10
7 Magnificat 22:11.00 23:16.95 2
1) Brindza, Madelyn 11 2) Boker, Isabelle 9
3) Becker, Leah 10 4) Frost, Bina 12
8 Strongsville 23:00.00 23:27.62 1
1) Bowman, Megan 11 2) 737 Powers, Maegan 11
3) 714 Banez, Sophia 10 4) Doyle, Katie 11
9 Berea-Midpark 23:00.00 23:30.68
1) 306 Jankowski, Morgan 9 2) 303 Agresta, Samantha 9
3) 334 Filo, Jana 11 4) 322 Ellis, Allison 10
10 Solon 21:53.40 23:38.58
1) 612 Povitsky, Pauline 10 2) 664 Shevitz, Danielle 12
3) 617 Hansen, Emily 11 4) 631 Mabey, Elsa 9
11 Walsh Jesuit 23:00.00 23:39.35
1) Neff, Lexi 9 2) Ciccotelli, Alexandra 12
3) Kline, Caroline 12 4) Heil, Katrina 12
12 Kenston 23:00.00 23:47.98
1) 107 Palmer, Paige 11 2) 150 Bennett, Erin 12
3) 102 Grendell, Katie 12 4) 104 Iosue, Arianna 9
13 Syl. Northview 24:40.00 24:13.75
1) Adya, Sarah 10 2) Gray, Claire 9
3) Westphal, Lacey 10 4) O'Donnell, Erin 9
14 Avon Lake 24:00.00 24:28.19
1) 402 Balthaser, Kate 10 2) 419 Tyson, Mackenzie 9
3) 418 Gee, Sarah 9 4) 401 Cline, Emily 12
15 No. Olmsted 25:00.00 25:05.16
1) Diamantis, Alexandria 9 2) Covell, Elise 12
3) Statzer, Emily 10 4) Stec, Emma 11
16 Clay 25:13.95
1) 18 Hess, Sydney 11 2) 28 Wisniewski, Meradith 10
3) 77 Kuecher, Caitlyn 11 4) 35 Dokurno, Maegan 11
17 Copley 28:00.00 25:53.97
1) 18 Mirman, Morgan 9 2) 10 Elsoury, Maria 10
3) 44 Greenwood, Miyah 11 4) 19 Owen, Abby 9
18 Westlake 27:00.00 27:20.03
1) 217 Templeton, Elizabeth 10 2) 204 Ball, Gwynnie 10
3) 232 Sherwin, Jordan 11 4) 248 Fahoum, Noor 11
Event 28 Girls 800 Sprint Medley
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 100, 100, 200, 400
Meet: ! 1:48.34 2008 Gilmour Academy
A. Dahlhausen, K. Drew, C Longino-Thomas, B Simko
Stadium: # 1:48.34 2008 Gilmour Acadamy
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Strongsville 1:49.89 1:51.35 3 10
1) 710 Martin, Cassie 12 2) 711 Sievers, Megan 12
3) 750 Kreller, Madeline 11 4) 734 DeLoof, Bethany 11
2 Steele 1:47.20 1:51.95 3 8
1) 424 Armbruster, Brooke 10 2) 405 Fayer, Audrey 10
3) 474 Hooks, Taylor 9 4) 412 Ballard, Undrea 12
3 Warren G Harding 1:45.00 1:53.14 3 6
1) 111 Brown, Baylee 9 2) 141 Jackson, Aisha 12
3) 144 Richardson, Justice 12 4) 109 Cox, Ka'Naylah 12
4 Twinsburg 1:54.00 1:54.05 2 5
1) 631 Billingsley, Chelsi 11 2) 623 Jones, Raquel 10
3) 614 Bussey, Nya 9 4) 603 Griffin, Camari 10
5 Sandusky 1:45.00 1:54.41 3 4
1) 171 Brown, Shanteris 10 2) 154 Clemons, Mya 12
3) 162 Sherman, Erin 11 4) 169 Sherman, Erica 12
6 Avon 1:54.20 1:54.58 2 3
1) 385 Farmer, Melanie 9 2) 377 Firment, Sydnie 10
3) 379 Acosta, Hailey 12 4) 287 Firment, Lexie 10
7 Brunswick 1:52.00 1:55.26 3 2
1) 329 Wojton, Lexi 10 2) 321 Neitzel, Maddy 10
3) 315 Lack, Bailey 12 4) 326 Scott, Camryn 11
8 Magnificat 1:54.00 1:55.30 2 1
1) Bellack, Sydney 10 2) Willard, Kendall 11
3) Gutierrez, Elise 10 4) Harter, Anne 12
9 Bay 1:56.00 1:55.48 2
1) 721 Harden, Kaylie 12 2) 732 Scarlato, Milana 11
3) 716 Frey, Ellie 11 4) 720 Bechtel, Olivia 12
10 Solon 1:49.20 1:56.15 3
1) 613 Butler, Jayla 12 2) 622 Vason, Allison 11
3) 648 Grant, Taylor 10 4) 616 Dobbins, Kila 12
11 Thom. Worthington 1:51.00 1:56.38 3
1) 585 Griffith, Kyra 11 2) 562 Toth, Anastasia 11
3) 595 Charley, Sarah 9 4) 567 Diggs Hall, Allyicia 9
12 Walsh Jesuit 1:53.45 1:57.47 3
1) Penna, Isabelle 11 2) Pace, Elizabeth 12
3) Lewis, Pamela 11 4) Doljac, Katie 11
13 Kenston 1:58.00 1:57.75 1
1) 101 Alarie, Lauren 11 2) 128 Stanley, Monaya 11
3) 140 Hajdu, Julie 10 4) 126 Krause, Maggie 12
14 Medina 1:54.50 1:57.82 2
1) 522 Clardy, Meagan 12 2) 513 Cassidy, Kathryn 11
3) 553 Pankow, Allie 9 4) 524 Francis, Anna 12
15 Berea-Midpark 1:53.00 1:58.05 3
1) 321 Roberts, Alyssa 12 2) 317 Carroll, Alanna 12
3) 309 Bolton, Monique 12 4) 326 Carpenter, Sarah 9
16 Copley 1:56.00 1:58.20 2
1) 25 Taylor, Lauren 9 2) 42 Clark, Haley 11
3) 28 Sales, Vanessa 9 4) 1 Buchanan, Morgan 10
17 Avon Lake 1:56.00 1:59.06 2
1) 430 Kopronica, Katrina 12 2) 412 Jantz, Julia 12
3) 453 Murdock, Emma 10 4) 480 Wetzler, Erica 9
18 Perkins 1:58.00 1:59.58 1
1) 129 Galloway, Jackie 12 2) 124 Didion, Samantha 12
3) 122 Thom, Makayla 12 4) 121 Keegan, Kelsey 12
19 Keystone 1:57.00 1:59.71 2
1) 204 Kasnyik, Koral 12 2) 213 Sprouse, Haley 10
3) 217 Plas, Beth 12 4) 211 Constable, Skyleigh 10
20 Normandy 2:07.00 2:00.77 1
1) 703 Potocki, Cara 9 2) 706 Bogas, Halle 9
3) 707 Bulleit, Leah 10 4) 702 Kroth, Jazmin 9
21 Orange 2:04.50 2:01.26 1
1) 112 Edwards, Janetta 11 2) 129 Lindsay, Cherissa 10
3) 122 Daniel, Diamond 12 4) 140 Shuffer, Hannah 9
22 Westlake 2:05.00 2:04.22 1
1) 251 Clark, Alexis 11 2) Khawam, Maya 11
3) 226 Sedlak, Katie 11 4) 239 Macartney, Alex 12
23 Ashland 2:00.00 2:04.44 1
1) 507 Drotleff, Cheyenne 12 2) 517 Teschler, Katie 12
3) 532 Farrell, Alexis 9 4) 512 Shultz, Natalie 11
24 No. Olmsted 2:05.50 2:07.35 1
1) Biltz, Josephine 12 2) Rodriguez, Caitlin 12
3) Walker, Naomi 12 4) Janosek, Veronica 11
25 Syl. Northview 2:13.89 1
1) Reno, Candice 9 2) Stirn, Bridgette 10
3) Langenderfer, Kaitlyn 9 4) Schroder, Molly 9
-- Clay 1:57.50 DNF 2
1) 42 Martinez, Sara 12 2) 22 Klatt, Donni 11
3) 3 Reichert, Allison 12 4) 11 Canada, Shawnee 12
Event 29 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
1 RACE - 2-3 TO A LANE - BREAK AT THE END OF 2nd TURN
Meet: ! 9:31.26 2009 Magnificat, Magnificat
A Marquard, M Whitmore, K Stultz, M Chambers
Stadium: # 9:07.20 2009 Magnificat
E.Riley, M.Whitmore, K.Stultz, M.Chambers
State-Div.I: % 9:00.82 2015 Centerville
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Magnificat 9:28.00 9:32.85 10
1) Kramer, Lily 12 2) Bush, Lindsay 9
3) Frost, Bina 12 4) Ubbing, Anne 12
2 Berea-Midpark 10:00.00 9:49.15 8
1) 319 Peterson, Lauren 11 2) 316 Crofford, Sevahna 11
3) 305 Vargo, Mia 9 4) 308 Vargo, Madison 11
3 Thom. Worthington 10:00.00 9:52.34 6
1) 573 Nash, Christina 11 2) 574 Moulton, Hannah 11
3) 525 Aboomar, Rodwa 10 4) 552 Napoleon, Gia 9
4 Walsh Jesuit 9:48.00 9:53.05 5
1) Neff, Lexi 9 2) Audino, Jaclyn 12
3) Onders, Molly 12 4) Figler, Mary 11
5 Avon 10:05.00 10:00.60 4
1) 376 Parker, Haley 11 2) Pelphry, Evelyn 9
3) Hermann, Claudia 10 4) 383 Laird, Erin 12
6 Steele 10:13.07 10:02.92 3
1) 410 Potyrala, Ally 12 2) 445 Giannuzzi, Cara 11
3) 436 Johnson, Leah 9 4) 402 Potyrala, Kalyn 9
7 Westlake 10:30.00 10:08.94 2
1) 201 Appel, Michelle 12 2) 216 Pavilonis, Katherine 11
3) 208 Sole, Alexis 11 4) 255 Essig, Rebecca 12
8 Twinsburg 10:10.00 10:09.75 1
1) 618 Irwin, Kayley 11 2) 601 Troyer, Alyssa 10
3) 622 King, Megan 12 4) 661 Shood, Alexandria 10
9 Medina 10:12.00 10:14.16
1) 545 Wolf, Jessica 11 2) 576 Miller, Maddie 9
3) 570 Hawk, Emily 12 4) 523 Phillips, Kat 12
10 Solon 9:39.92 10:25.95
1) 630 Visse, Jenna 9 2) 631 Mabey, Elsa 9
3) 664 Shevitz, Danielle 12 4) 647 Erkkila, Hailey 10
11 Avon Lake 10:25.00 10:27.79
1) 456 Lengen, Faith 10 2) 423 Patel, Shital 9
3) 436 Spensley, Allie 12 4) 403 Spensley, Audrey 12
12 Perkins 10:35.00 10:36.24
1) 111 Taus, Sheylyn 12 2) 112 Bishop, Calah 12
3) 107 Wilson, Hannah 11 4) 113 Baker, Jordyn 12
13 Syl. Northview 10:50.00 10:40.18
1) Liber, Liz 11 2) Westphal, Lacey 10
3) Gray, Claire 9 4) Adya, Sarah 10
14 Kenston 10:20.00 10:42.65
1) 141 Moss, Kate 10 2) 152 McDonough, Emily 12
3) 109 Kassouf, Alyssa 10 4) 107 Palmer, Paige 11
15 No. Olmsted 11:15.00 10:55.59
1) Stec, Emma 11 2) Diamantis, Alexandria 9
3) Covell, Elise 12 4) Gouch, Alison 11
16 Brunswick 10:35.00 10:59.14
1) 323 Craddock, Rebecca 11 2) 314 Ramicone, Maddy 9
3) 302 Kilbane, Lexi 12 4) 314 Kennedy, Megan 12
17 Sandusky 12:45.00 11:09.42
1) 170 Roldan, Kira 9 2) 156 Philon, Desyre 10
3) 157 Bier, Chloe 10 4) 162 Sherman, Erin 11
18 Warren G Harding 10:55.00 11:09.99
1) 108 Sperry, Samantha 12 2) 151 Toles, D'Ann 10
3) 111 Brown, Baylee 9 4) 114 DiCesare, Jillian 10
19 Strongsville 10:40.00 11:17.58
1) 703 Graham, Lyla 12 2) 735 Castle, Sarah 10
3) 728 Vasco, Anna 11 4) 725 Baishnab, Angie 10
20 Clay 11:38.86
1) 28 Wisniewski, Meradith 10 2) 45 Cordle, Alexis 9
3) 77 Kuecher, Caitlyn 11 4) 35 Dokurno, Maegan 11
21 Orange 11:58.90 12:41.24
1) 121 Moore, Joan 10 2) 106 Doerr, Alice 10
3) 105 Levine, Sydney 11 4) 117 Hart, Jordan 10
Event 30 Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME
Meet: ! 48.41 2002 Elyria
Madison, Below, Davis, Whitey
Stadium: # 47.37 2012 Lorain High
Farris,Rogers,DeArmas,Arnold
State-Div.I: % 45.99 2012 Reynoldsburg
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Warren G Harding 48.23 48.38! 3 10
1) 102 Bercheni, Gariana 12 2) 141 Jackson, Aisha 12
3) 109 Cox, Ka'Naylah 12 4) 144 Richardson, Justice 12
2 Strongsville 49.80 49.74 3 8
1) 710 Martin, Cassie 12 2) 711 Sievers, Megan 12
3) 734 DeLoof, Bethany 11 4) 750 Kreller, Madeline 11
3 Steele 50.05 49.96 3 6
1) 474 Hooks, Taylor 9 2) 405 Fayer, Audrey 10
3) 424 Armbruster, Brooke 10 4) 467 Reynolds, Madison 12
4 Twinsburg 50.00 50.26 3 5
1) 631 Billingsley, Chelsi 11 2) 603 Griffin, Camari 10
3) 614 Bussey, Nya 9 4) 623 Jones, Raquel 10
5 Brunswick 50.50 50.67 3 4
1) 329 Wojton, Lexi 10 2) 321 Neitzel, Maddy 10
3) 337 Danesi, Ashley 12 4) 315 Lack, Bailey 12
6 Westlake 54.00 51.38 1 3
1) 228 Bauer, Maya 12 2) Khawam, Maya 11
3) 211 Hood, Taylor 12 4) 239 Macartney, Alex 12
7 Berea-Midpark 52.30 51.91 2 2
1) 321 Roberts, Alyssa 12 2) 317 Carroll, Alanna 12
3) 326 Carpenter, Sarah 9 4) 309 Bolton, Monique 12
8 Medina 51.20 52.01 3 1
1) 522 Clardy, Meagan 12 2) 553 Pankow, Allie 9
3) 551 Braun, Riley 11 4) 513 Cassidy, Kathryn 11
9 Perkins 52.70 52.21 2
1) 129 Galloway, Jackie 12 2) 124 Didion, Samantha 12
3) 122 Thom, Makayla 12 4) 121 Keegan, Kelsey 12
10 Walsh Jesuit 51.55 52.24 2
1) Penna, Isabelle 11 2) Pace, Elizabeth 12
3) Lewis, Pamela 11 4) Reimer, Bryn 10
11 Thom. Worthington 49.50 52.40 3
1) 585 Griffith, Kyra 11 2) 562 Toth, Anastasia 11
3) 568 Hughes, Olivia 11 4) 595 Charley, Sarah 9
12 Avon 53.80 52.43 1
1) 379 Acosta, Hailey 12 2) 385 Farmer, Melanie 9
3) 377 Firment, Sydnie 10 4) 365 O'Donnell, Maggie 12
13 Solon 51.27 52.54 3
1) 634 Williams, Mikaelle 12 2) 622 Vason, Allison 11
3) 621 Andrews, Jenaye 9 4) 613 Butler, Jayla 12
14 Magnificat 51.50 52.55 2
1) Feliciano, Micaela 10 2) Bellack, Sydney 10
3) Willard, Kendall 11 4) Gutierrez, Elise 10
15 Kenston 52.10 52.60 2
1) 177 Gabram, Isabelle 9 2) 185 Randall, Megan 9
3) 128 Stanley, Monaya 11 4) 101 Alarie, Lauren 11
16 Avon Lake 52.10 53.24 2
1) 430 Kopronica, Katrina 12 2) 480 Wetzler, Erica 9
3) 472 Caruso, Angela 10 4) 412 Jantz, Julia 12
17 Orange 53.40 53.58 2
1) 112 Edwards, Janetta 11 2) 129 Lindsay, Cherissa 10
3) 122 Daniel, Diamond 12 4) 140 Shuffer, Hannah 9
18 No. Olmsted 54.20 53.62 1
1) Curry, Nina 10 2) Biltz, Josephine 12
3) Menefee, Camryn 11 4) Rodriguez, Caitlin 12
19 Copley 50.00 53.64 3
1) 28 Sales, Vanessa 9 2) 42 Clark, Haley 11
3) 25 Taylor, Lauren 9 4) 1 Buchanan, Morgan 10
20 Keystone 53.50 54.09 1
1) 204 Kasnyik, Koral 12 2) 213 Sprouse, Haley 10
3) 211 Constable, Skyleigh 10 4) 203 Schmitt, Cassey 12
21 Clay 55.70 54.17 1
1) 42 Martinez, Sara 12 2) 22 Klatt, Donni 11
3) 12 Verb, Joci 11 4) 26 Ladd, Mallory 11
22 Ashland 53.40 54.32 2
1) 528 Jordan, Alayna 10 2) 507 Drotleff, Cheyenne 12
3) 517 Teschler, Katie 12 4) 532 Farrell, Alexis 9
23 Sandusky 51.89 54.39 2
1) 171 Brown, Shanteris 10 2) 177 Webb, Naciere 12
3) 162 Sherman, Erin 11 4) 169 Sherman, Erica 12
24 Bay 54.50 54.57 1
1) 721 Harden, Kaylie 12 2) 732 Scarlato, Milana 11
3) 743 Dubil, Jillian 10 4) 716 Frey, Ellie 11
25 Normandy 56.56 56.04 1
1) 707 Bulleit, Leah 10 2) 703 Potocki, Cara 9
3) 722 Wagner, Kyla 11 4) 706 Bogas, Halle 9
26 Syl. Northview 57.00 57.17 1
1) Reno, Candice 9 2) Stirn, Bridgette 10
3) Langenderfer, Kaitlyn 9 4) Schroder, Molly 9
Event 31 Girls Distance Medley
================================================================================
1200 - 400 - 800 - 1600
BREAK AT THE END OF FIRST TURN - CALIFORNIA EXCHANGE
Meet: ! 12:30.49 2006 Mantua Crestwood
C Schenck, N Cozzone, S Mermer, B Franek
Stadium: # 12:30.49 2006 Mantua Crestwood
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Solon 12:42.27 12:37.39 10
1) 647 Erkkila, Hailey 10 2) 648 Grant, Taylor 10
3) 602 Wise, Louiza 12 4) 609 Howell, Olivia 9
2 Medina 12:55.00 12:59.59 8
1) 545 Wolf, Jessica 11 2) 553 Pankow, Allie 9
3) 519 Henning, Carmela 9 4) 500 Cullings, Tarynn 11
3 Brunswick 14:00.00 13:00.34 6
1) Pasadyn, Felicia 9 2) 317 Bykova, Nellie 10
3) 319 Borges, Hailey 9 4) 316 Wolf, Alyssa 9
4 Magnificat 12:43.00 13:02.07 5
1) Bush, Lindsay 9 2) Bodnar, Bridget 10
3) Ubbing, Anne 12 4) Frost, Bina 12
5 Twinsburg 13:05.00 13:18.39 4
1) 615 O'Connor, Emily 10 2) 611 Lovett, Rachael 12
3) 661 Shood, Alexandria 10 4) 617 Kelley, Morgan 11
6 Bay 13:18.49 3
1) 742 Crabb, Aubrey 10 2) 716 Frey, Ellie 11
3) 720 Bechtel, Olivia 12 4) 748 Cusimano, Amanda 11
7 Ashland 13:00.00 13:19.53 2
1) 523 Jamieson, Heather 11 2) 501 Pean, Kaely 10
3) 511 Schuster, Nikki 10 4) 529 Duewel, Brooklyn 12
8 Berea-Midpark 13:20.00 13:20.30 1
1) 308 Vargo, Madison 11 2) 319 Peterson, Lauren 11
3) 300 Scarton, Lindsey 11 4) 316 Crofford, Sevahna 11
9 Walsh Jesuit 12:55.40 13:31.26
1) Ciccotelli, Alexandra 12 2) Dziewisz, Julia 10
3) Renuart, Bryanna 10 4) Onders, Molly 12
10 Syl. Northview 12:10.00 13:37.94
1) O'Donnell, Erin 9 2) Wygant, Carol 12
3) Liber, Liz 11 4) Vandenbroek, Meghan 9
11 Strongsville 13:25.00 13:40.64
1) Bowman, Megan 11 2) 728 Vasco, Anna 11
3) 714 Banez, Sophia 10 4) 737 Powers, Maegan 11
12 Clay 13:41.22
1) 1 Hess, Haley 12 2) 28 Wisniewski, Meradith 10
3) 18 Hess, Sydney 11 4) 2 Lesniewicz, Alaina 9
13 Steele 13:40.00 13:43.32
1) 410 Potyrala, Ally 12 2) 438 Wigton, Heather 12
3) 477 DelValle, Alicia 10 4) 462 Snowden, Kayla 9
14 Westlake 15:00.00 14:04.16
1) 208 Sole, Alexis 11 2) 255 Essig, Rebecca 12
3) 202 Hageman, Robyn 12 4) 217 Templeton, Elizabeth 10
15 Avon 14:45.00 14:06.15
1) Koehler, Shanna 9 2) 388 Morales, Melissa 12
3) 378 Bickley, Claire 12 4) Sipler, Kerry 10
16 Avon Lake 14:02.00 14:08.03
1) 456 Lengen, Faith 10 2) 403 Spensley, Audrey 12
3) 419 Tyson, Mackenzie 9 4) 402 Balthaser, Kate 10
17 Kenston 13:30.00 14:22.97
1) 102 Grendell, Katie 12 2) 152 McDonough, Emily 12
3) 109 Kassouf, Alyssa 10 4) 107 Palmer, Paige 11
18 No. Olmsted 14:54.00 14:54.54
1) Patel, Maansi 9 2) Bereznay, Samantha 11
3) Seighman, Megan 11 4) Diamantis, Alexandria 9
19 Copley 18:00.00 14:54.97
1) 2 Dunkle, Allison 11 2) 27 Chillious, Timbrea 11
3) 44 Greenwood, Miyah 11 4) 10 Elsoury, Maria 10
20 Thom. Worthington 14:10.00 15:16.70
1) 585 Strohl, Sarah 11 2) 503 Custer, Sabrina 9
3) 541 Gerber, Anna 9 4) 525 Aboomar, Rodwa 10
21 Perkins 14:50.00 15:20.66
1) 112 Bishop, Calah 12 2) 110 Klepper, Morgan 12
3) 104 Reyes, Cassie 11 4) 108 Puckrin, Kari 10
22 Orange 13:45.00 16:07.18
1) 121 Moore, Joan 10 2) 102 Turner, Shawna 9
3) 105 Levine, Sydney 11 4) 106 Doerr, Alice 10
23 Warren G Harding 17:22.19
1) 150 Masters, Audrey 9 2) 110 Allen, Kia 11
3) 107 Carmichael, Kiyvetta 10 4) 108 Sperry, Samantha 12
Event 32 Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================================
33" RUN AGAINST TIME - START FINISH AT NORTH END
Lanes 1, 3, 5, & 7 Run South - Lanes 2, 4, 6, & 8 Run North
In the event of scratches, heets will be combined
Meet: ! 1:06.46 2006 Mentor
H Cope, D Shedlock, H Cope, A. Jereb
Stadium: # 1:06.46 2006 Mentor
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Warren G Harding 1:00.00 1:04.76! 5 10
1) 102 Bercheni, Gariana 12 2) 127 Morris, Rayauna 12
3) 103 Hall, Charity 10 4) 141 Jackson, Aisha 12
2 Strongsville 1:08.78 1:08.24 4 8
1) McCafferty, Kelly 11 2) 717 Drlik, Maddie 9
3) Tulloch, Hannah 10 4) Greene, McKenzie 10
3 Berea-Midpark 1:07.71 1:08.42 4 6
1) 331 Muldoon, Olivia 11 2) 387 Reece, Kayla 10
3) 330 Tokarsky, Leah 12 4) 333 Howard, Olivia 12
4 Brunswick 1:07.00 1:09.09 5 5
1) 308 Blythin, Bailey 12 2) 337 Danesi, Ashley 12
3) 317 Bykova, Nellie 10 4) 341 Mushanagzhiki, Nyree 10
5 Medina 1:09.00 1:10.40 4 4
1) 535 Luthy, Madison 9 2) 533 Lisser, Crosbee 10
3) 514 Clardy, Emma 10 4) 531 Otter, Katie 10
6 Steele 1:09.00 1:10.95 4 3
1) 444 Deshuk, Tia 12 2) 429 Shorts, Mariah 10
3) 439 Hardwick, Courtney 10 4) 467 Reynolds, Madison 12
7 Ashland 1:10.00 1:10.96 3 2
1) 532 Farrell, Alexis 9 2) 515 Rohr, Claire 11
3) 517 Teschler, Katie 12 4) 513 Plues, Lynsey 11
8 Orange 1:23.00 1:11.58 1 1
1) 104 Harris, Jasmine 12 2) 113 Effron, Leanna 9
3) 114 Von Hendrix, Sarah 11 4) 121 Moore, Joan 10
9 Magnificat 1:06.00 1:13.50 5
1) Bush, Kaeley 12 2) McCaffrey, Erin 12
3) Rosfelder, Kathleen 9 4) Walsh, Audrey 9
10 Walsh Jesuit 1:12.50 1:15.03 2
1) Charnigo, Nichole 11 2) Musso, Malyka 11
3) Malone, Samantha 10 4) Farinacci, Mary 9
11 Clay 1:12.20 1:15.06 2
1) 30 Nagel, Kimberly 10 2) 42 Martinez, Sara 12
3) 16 Edler, Allison 12 4) 12 Verb, Joci 11
12 Solon 1:12.00 1:16.85 2
1) 600 Davis, Seanita 9 2) 653 Rodgers, Anna 11
3) 605 Boos, Elise 11 4) 611 Gough, Abigail 9
13 Avon Lake 1:10.00 1:17.54 3
1) 420 Whalen, Casey 9 2) 424 Herman, Emily 12
3) 408 Murdock, Elizabeth 9 4) 426 Achladis, Amber 9
14 Copley 1:21.00 1:18.36 1
1) 22 Sandquist, Kylie 10 2) 40 Stone, Zamari 10
3) 9 Edwards, Kendall 10 4) 7 Davis, Katherine 9
15 No. Olmsted 1:18.50 1:21.84 1
1) Biltz, Josephine 12 2) Cominsky, Grace 12
3) Dangerfield, Jordan 10 4) Bereznay, Sarah 11
-- Westlake 55.00 FS 5
1) 251 Clark, Alexis 11 2) 228 Bauer, Maya 12
3) 214 Frindt, Lauren 10 4) 211 Hood, Taylor 12
-- Kenston 1:11.00 DQ 3
1) 169 Winovich, Sydney 11 2) 135 Cryderman, Riley 11
3) 147 Paglia, Dara 10 4) 177 Gabram, Isabelle 9
Event 33 Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
3 SECTIONS AGAINST TIME - 3 TURN STAGGER
Meet: ! 3:57.91 1999 Bedford
Harper, Davis, Johnson, Burks
Stadium: # 3:47.0h 1980 Motor City TC Detroit
State-Div.I: % 3:43.83 2009 Reynoldsburg
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Magnificat 4:03.00 4:03.03 3 10
1) Harter, Anne 12 2) Kramer, Lily 12
3) Bush, Kaeley 12 4) Ubbing, Anne 12
2 Thom. Worthington 4:04.00 4:06.22 3 8
1) 573 Nash, Christina 11 2) 585 Griffith, Kyra 11
3) 578 Beatty, Breanne 9 4) 552 Napoleon, Gia 9
3 Walsh Jesuit 4:02.52 4:06.52 3 6
1) Audino, Jaclyn 12 2) Doljac, Katie 11
3) Reimer, Bryn 10 4) Figler, Mary 11
4 Steele 4:06.50 4:07.37 3 5
1) 405 Fayer, Audrey 10 2) 454 Clark, Sydney 9
3) 412 Ballard, Undrea 12 4) 444 Siegenthaler, Gracen 10
5 Brunswick 4:05.00 4:07.45 3 4
1) 315 Lack, Bailey 12 2) 326 Scott, Camryn 11
3) 307 Mancini, Rachel 9 4) 308 Blythin, Bailey 12
6 Avon 4:09.50 4:08.78 3 3
1) 287 Firment, Lexie 10 2) 377 Firment, Sydnie 10
3) 379 Acosta, Hailey 12 4) 370 Sharer, Kamryn 10
7 Warren G Harding 4:03.00 4:09.89 3 2
1) 144 Richardson, Justice 12 2) 151 Toles, D'Ann 10
3) 110 Allen, Kia 11 4) 109 Cox, Ka'Naylah 12
8 Sandusky 4:17.00 4:12.56 2 1
1) 162 Sherman, Erin 11 2) 167 Cunningham, Anziyah 9
3) 170 Roldan, Kira 9 4) 169 Sherman, Erica 12
9 Avon Lake 4:15.00 4:16.12 2
1) 412 Jantz, Julia 12 2) 453 Murdock, Emma 10
3) 426 Achladis, Amber 9 4) 480 Wetzler, Erica 9
10 Twinsburg 4:09.57 4:16.43 3
1) 603 Griffin, Camari 10 2) 611 Lovett, Rachael 12
3) 634 Robinson, Nia 9 4) 661 Shood, Alexandria 10
11 Westlake 4:20.00 4:17.26 2
1) 216 Pavilonis, Katherine 11 2) 228 Bauer, Maya 12
3) 201 Appel, Michelle 12 4) 211 Hood, Taylor 12
12 Solon 4:12.40 4:17.71 2
1) 629 Nouafo, Micha 11 2) 630 Visse, Jenna 9
3) 648 Grant, Taylor 10 4) 647 Erkkila, Hailey 10
13 Berea-Midpark 4:18.00 4:18.19 2
1) 330 Tokarsky, Leah 12 2) 326 Carpenter, Sarah 9
3) 319 Peterson, Lauren 11 4) 300 Scarton, Lindsey 11
14 Ashland 4:12.00 4:18.49 2
1) 509 Friesen, Tara 9 2) 544 Robinson, Cirrus 12
3) 511 Schuster, Nikki 10 4) 513 Plues, Lynsey 11
15 Medina 4:22.00 4:20.17 1
1) 545 Wolf, Jessica 11 2) 527 Dobson, Angela 9
3) 521 Gibson, Allie 11 4) Gibson, Katie
16 Clay 4:17.00 4:21.11 2
1) 11 Canada, Shawnee 12 2) 1 Hess, Haley 12
3) 23 Silva, Samantha 9 4) 3 Reichert, Allison 12
17 Strongsville 4:09.00 4:21.82 3
1) McCafferty, Kelly 11 2) 710 Martin, Cassie 12
3) 734 DeLoof, Bethany 11 4) 769 Lesniak, Emilia 9
18 Perkins 4:15.70 4:21.85 2
1) 122 Thom, Makayla 12 2) 111 Taus, Sheylyn 12
3) 121 Keegan, Kelsey 12 4) 113 Baker, Jordyn 12
19 Copley 4:35.00 4:23.36 1
1) 40 Stone, Zamari 10 2) 1 Buchanan, Morgan 10
3) 41 Stone, Zoey 9 4) 7 Davis, Katherine 9
20 Syl. Northview 4:40.00 4:23.72 1
1) Wygant, Carol 12 2) Liber, Liz 11
3) O'Donnell, Erin 9 4) Vandenbroek, Meghan 9
21 No. Olmsted 4:35.00 4:26.63 1
1) Biltz, Josephine 12 2) Bereznay, Sarah 11
3) Bereznay, Samantha 11 4) Gouch, Alison 11
22 Kenston 4:18.00 4:28.56 2
1) 140 Hajdu, Julie 10 2) 141 Moss, Kate 10
3) 152 McDonough, Emily 12 4) 126 Krause, Maggie 12
23 Orange 4:22.90 4:44.88 1
1) 121 Moore, Joan 10 2) 106 Doerr, Alice 10
3) 100 Davies, Morgan 9 4) 140 Shuffer, Hannah 9
Event 34 Girls Pole Vault Relay
================================================================================
3-6 Alive - 7'6", 8', 8'6", 9', 9'6", 10', 10'3" then 3"
Meet: ! 29-06 2009 Cloverleaf, S.Foster,Lloyd,J.Foster
Stadium: # 29-06 2009 Cloverleaf, Foster,Lloyd,Foster
Ind. Stadium: & 13-00 2009 Katie Nageotte, Olmsted Falls
Ind. Best: * 12-00 2006 Molly Bartkiewicz, Medina
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 217 Plas, Beth 12 Keystone 11-00.00 11-01.00
2 46 Dickerson, Kayla 12 Clay 10-06.00 10-03.00
2 116 Zappa, Marina 11 Perkins 9-00.00 10-03.00
4 749 Kinsey, Mara 10 Bay 9-06.00 10-00.00 5
4 Saridakis, Izzy 12 Walsh Jesuit 10-07.00 10-00.00
4 405 Robinson, Anna 10 Avon Lake 10-00.00 10-00.00
7 334 Gibson, Sam 10 Brunswick 9-06.00 9-06.00 2.50
7 721 Harden, Kaylie 12 Bay 9-06.00 9-06.00 5
7 240 Clark, Kirsten 10 Westlake 9-00.00 9-06.00 3
7 358 Hopps-Weber, Georg 11 Berea-Midpar 10-06.00 9-06.00 4
7 338 Griffie, Katlyn 11 Berea-Midpar 10-00.00 9-06.00 4
12 550 Turk, Morganne 12 Medina 9-06.00 9-00.00 1.50
13 256 Steinman, Eliza 9 Westlake 8-06.00 9-00.00 3
13 465 Fada, Maggie 12 Steele 9-06.00 9-00.00 2
13 522 Martin, Ally 10 Ashland 10-06.00 9-00.00
16 724 Sievers, Erin 9 Strongsville 8-00.00 8-06.00 1
17 439 Walker, Sydney 9 Steele 9-00.00 8-06.00 2
17 337 Danesi, Ashley 12 Brunswick 9-00.00 8-06.00 2.50
17 11 Esposito, Jennifer 12 Copley 9-00.00 8-06.00 0.50
17 126 Krause, Maggie 12 Kenston 9-00.00 8-06.00
21 Kubit, Carlie 11 Magnificat 8-00.00 8-00.00
21 Shomon, Alexis 12 No. Olmsted 8-00.00 8-00.00
21 610 Seifert, Gabby 12 Solon 8-06.00 8-00.00
21 Steele, Alix 10 Thom. Worthi 8-00.00 8-00.00
21 29 Holland, Katherine 11 Copley 8-00.00 8-00.00 0.50
21 761 Hayes, Brigid 11 Strongsville 8-00.00 8-00.00 1
27 Muir, Sophia 10 Syl. Northvi 7-06.00
27 500 Cockerham, Elizabe 11 Thom. Worthi 8-00.00 7-06.00
27 559 Kumhall, Kati 11 Medina 8-00.00 7-06.00 1.50
27 627 Leek, Amber 9 Twinsburg 8-06.00 7-06.00
-- 502 Brustoski, Emily 11 Ashland 7-06.00 NH
-- Lowe, Sarah 10 Walsh Jesuit NH
-- 371 Mitchell, Taylor 12 Avon 9-00.00 NH
-- 369 Scarberry, Nicole 11 Avon 9-06.00 NH
-- Little, Lauren 9 Twinsburg 7-00.00 NH
-- 105 Bing, Macie 10 Perkins 6-06.00 NH
-- 408 Murdock, Elizabeth 9 Avon Lake 8-00.00 NH
-- Powers, Rachael 11 Magnificat 7-06.00 NH
-- 605 Boos, Elise 11 Solon 7-06.00 NH
-- Faist, Ava 10 Syl. Northvi NH
-- 27 Zak, Jacquelin 10 Clay 7-06.00 NH
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Berea-Midpark 58 2) Strongsville 56
3) Warren G Harding 56 4) Magnificat 51
5) Steele 50 6) Medina 45
7) Brunswick 43 7) Avon 43
9) Twinsburg 41 10) Solon 37
11) Walsh Jesuit 26 12) Bay 26
13) Thom. Worthington 24 14) Orange 21
15) Keystone 16 15) Westlake 16
17) Normandy 12 18) Ashland 11
19) Sandusky 9 20) Perkins 7
21) Avon Lake 6 22) Clay 5
23) Kenston 3 24) Copley 1
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Solon 96 2) Berea-Midpark 90
3) St. Ignatius 81 4) St. John's Jesuit 44
4) Medina 44 6) Twinsburg 38
7) Strongsville 35 8) Kenston 26
9) Sandusky 25 10) Thom. Worthington 24
11) Westlake 22 12) Perkins 22
13) St. Edward 18 13) Ashland 18
15) Brunswick 16 16) Orange 13
17) Avon 12 18) Lakewood 10
19) Steele 8 20) Normandy 6
21) Avon Lake 5 22) St. Francis 3
22) Clay 3 24) Walsh Jesuit 2
25) No. Olmsted 1
Like·Comment·Share·E-mail·15470 views
History for Amherst Comet Relays
Show 2 more
|